Urządzenia chłodnicze znajdziemy praktycznie w każdym domu, są niezbędne, przykładem tutaj może być lodówka. Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez możliwości przechowywania produktów. Agregat to inaczej sprężarka, jest to bardziej nazwa potoczna. Jego z głównych zadań jest wytwarzanie i utrzymywanie niskiej temperatury w środku urządzenia chłodniczego.
Dużą rolę odgrywa jego wydajność, która musi być dopasowana do danego urządzenia. Agregaty, które stosuje się w domowych lodówkach powinny posiadać niższą moc od agregatów, które znajdują się w mroźniach przemysłowych. Aby zapewnić optymalne funkcjonowanie należy zapewnić połączenie agregatu chłodniczego z termostatem, który pokaże pomiar temperatury w komorze chłodzącej.
Działanie takiego urządzenia jest zbliżone do pracy innych urządzeń chłodniczych, przykładowo klimatyzacji. Przez panującą niską temperaturą oraz niskie ciśnienie w parowniku, krąży czynnik chłodniczy, który pobiera energię cieplną od przedmiotów znajdujących się we wnętrzu komory chłodniczej. To właśnie dzięki tej energii zaczyna parować.
Agregat chłodniczy pobiera czynnik i zwiększa ciśnienie oraz podwyższa temperaturę, która trafia do skraplacza. Tam rozpoczyna się jego proces skraplania, oddaje w taki sposób energię. Czynnik przepływa przez element, który dławi go powodując obniżenie ciśnienia i temperatury, skąd ponownie trafia do parownika. Od tego miejsca rozpoczyna się nowy cykl chłodzenia.
Istnieje nie jedna wypożyczalnia agregatów prądotwórczych, która dopasowuje się do potrzeb klienta. Agregaty są wynajmowane na określony czas. Firmy zajmujące się wypożyczaniem pomagają w dobraniu odpowiedniego agregatu, poprzez obliczenie potrzebnej mocy chłodniczej. W ten sposób klient ma pewność co do wybranego sprzętu i nie jest narażony na dodatkowe koszty. Każdy model przed wypożyczeniem jest sprawdzany.
.