Kity AVT, czyli zestawy do samodzielnego montażu, w zależności od wersji, zawierają płytki drukowane z opisem, soldermaską i cynowaniem pól lutowniczych, rezystory, kondensatory, półprzewodniki i inne elementy elektroniczne, a także instrukcję zawierającą schemat montażowy i ideowy wraz z opisem zasady działania układu. Zestawy do samodzielnego montażu to znakomita oferta nie tylko dla doświadczonych elektroników, którzy preferują budowanie urządzeń we własnym zakresie, ale przede wszystkim dla początkujących elektroników, chcących w praktyce poznać podstawy dotyczące montażu i uruchamiania urządzeń elektronicznych.
Montaż kitów elektronicznych AVT umożliwia nabranie wprawy w lutowaniu i dostarcza satysfakcji z podczas użytkowania samodzielnie wykonanych urządzeń. Nasza oferta kitów AVT obejmuje szeroki zakres urządzeń elektronicznych o wielu zaletach praktycznych. Jeśli jesteś w trakcie kompletowania wyposażenia do swojego warsztatu elektronicznego, z pewnością zainteresują Cię zestawy do samodzielnego montażu, umożliwiające zbudowanie we własnym zakresie urządzeń do pomiaru napięcia i prądu elektrycznego.
Przyrządem do pomiaru napięcia (różnicy potencjałów) jest woltomierz. W zależności od konstrukcji, woltomierz może wykonywać pomiar napięcia stałego (DC) lub napięcia przemiennego (AC). Do pomiaru napięcia korzysta się zarówno z przyrządów analogowych jak i cyfrowych. Choć cel pomiaru jest ten sam, to z punktu widzenia konstrukcji i zasady działania oba rodzaje przyrządów znacznie różnią się od siebie. W przyrządach analogowych odczyt wartości napięcia odbywa się na podstawie wychylenia wskazówki na tarczy z podziałką pod wpływem oddziaływania siły elektrodynamicznej w ustroju miernika. W przyrządach cyfrowych pomiar jest natomiast dokonywany drogą cyfrowego przetwarzania analogowego sygnału napięcia. Wynik pomiaru prezentowany jest na cyfrowym wyświetlaczu.
W celu opisania sposobu działania woltomierza cyfrowego, posłużmy się przykładem kitu AVT, który świetnie obrazuje ten proces. Zestaw występujący pod kodem AVT 5399 umożliwia zbudowanie dwukanałowego multimetru panelowego. Za jego pomocą możemy wykonywać pomiar wartości napięcia i prądu na dwóch kanałach jednocześnie. Na płytce PCB umieszczone są dwa rezystory mocy 0,1Ω/5W, po jednym na kanał. Poprzez dzielniki rezystorowe, rezystor mocy jest połączony z wejściami wzmacniacza operacyjnego pracującego w układzie wzmacniacza różnicowego. Spadki napięć na rezystorach mocy są zgodnie z prawem Ohma – proporcjonalne do płynącego przez nie prądu. Napięcia na wyjściu poszczególnych wzmacniaczy są różnicą napięć mierzonych względem masy. Następnie napięcia z wyjść wzmacniaczy są podawane na wejścia przetwornika analogowo-cyfrowego w mikrokontrolerze. Wartości napięć wejściowych są próbkowane z 10-bitową rozdzielczością (tj. co ok. 4,9 mV dla przedziału napięć 0 V – 5 V). Zgodnie z instrukcjami zawartymi w pamięci programu mikrokontrolera, cyfrowo przetworzona wartość napięcia i obliczona wartość prądu jest prezentowana na wyświetlaczu LCD, indywidualnie dla każdego z kanałów. Multimetr z zestawu AVT 5399 stanowi bardzo atrakcyjny dodatek rozszerzający zestaw zasilacza AVT 1572 – wówczas otrzymujemy symetryczny zasilacz warsztatowy z wyświetlaczem, który informuje o prądzie i napięciu na obu wyjściach zasilacza.