Olejki zapachowe wykorzystywane były już w starożytności. Od tego czasu właściwości roślinnych substancji zapachowych są doceniane i stosowane w produktach medycznych i kosmetycznych. Od średniowiecza znane są rozmaite techniki masażu z wykorzystaniem olejków. Z upływem czasu poznawano coraz szerszy zakres ich działania, czego konsekwencją było wykształcenie odrębnej dyscypliny wiedzy – aromaterapii.
Olejki eteryczne uzyskuje się w wyniku ekstrakcji, destylacji lub tłoczenia z roślin olejkodajnych. Zawierają one wiele różnych aktywnych biologicznie substancji organicznych, między innymi estrów, terpenów, aldehydów oraz ketonów. Każdy rodzaj olejku stanowi unikalną mieszaninę substancji aktywnych, skutecznych w innych dolegliwościach. Kupując olejki, należy wybierać preparaty jednoskładnikowe (czyli np. olejek lawendowy lub cytrynowy). W zależności od wybranego rodzaju, substancje zawarte w olejkach mogą działać korzystnie zewnętrznie, poprawiając wygląd i kondycję skóry oraz wewnętrznie – wspomagając układ krążenia, relaksując i regulując wydzielanie układu dokrewnego.
W leczeniu kataru oraz przeziębień tradycyjnie wykorzystywany jest olejek eukaliptusowy, z którego przygotowujemy inhalacje. Dzięki jego działaniu oczyszczającemu i odkażającemu, łatwiej jest oczyścić wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, a uczucie zatkanego nosa mija. Podobne działanie ma również mniej egzotyczny olejek sosnowy, który dodatkowo wpływa korzystnie na system odpornościowy. Warto jednak rozpocząć ich stosowanie od niewielkich ilości, upewniając się, że nie wystąpi reakcja alergiczna.