Obowiązkiem każdego człowieka jest dbanie o otaczającą nas naturę i minimalizowanie szkodliwych dla przyrody zanieczyszczeń. Jedną z podstawowych czynności w ochronie środowiska jest poprawna segregacja odpadów umożliwiająca sprawną utylizację i odzysk. Zasady poprawnej segregacji mogą wydawać się początkowo skomplikowane, ale po dokładnym przeanalizowaniu zagadnienia wszystko jest banalnie proste.
Podstawową informacją przydatną w segregowaniu śmieci jest podział na frakcje, w których wyróżniamy plastik, papier, szkło, odpady bio oraz grupę zmieszaną, gdzie trafiają pozostałe odpady. Najbardziej problemową frakcją jest papier, do którego bardzo często trafiają rzeczy, które docelowo powinny znaleźć się w plastiku lub odpadach zmieszanych. Pudełka i opakowania kartonowe to bardzo cenny surowiec i jak najbardziej nadaje się do recyklingu. Są bezdyskusyjnie lepszą alternatywą tych plastikowych, które w skrajnych przypadkach potrzebują kilkaset lat więcej na całkowity rozkład. Na co dzień możemy je spotkać w wielu sklepach stacjonarnych oraz online, jak np. na stronie https://janbox.pl/.
Istnieje jednak kilka wyjątków w przypadku tej frakcji. Szczególnie należy zwrócić uwagę czy odpad jest wykonany tylko z tektury czy jest wielomateriałowy. Oznacza to, że może być pokryty warstwą polietylenu lub aluminium od wewnątrz (np. kartony po produktach płynnych) co dyskwalifikuje go w tej kategorii. Do papieru nie wrzucamy również zużytych chusteczek, ręczników papierowych, paragonów oraz odpadów, które są wykonane tylko z tektury, ale są zatłoczone jak np. popularne pudełka po pizzy.