W dobrze wyposażonym i profesjonalnym zakładzie stolarskim jednym z podstawowych narzędzi pracy są dłuta, czyli uniwersalne sprzęty do przecinania, nacinania, wyrównywania, wygładzania, rzeźbienia, a także robienia wgłębień oraz rowków w drewnie. Warto podkreślić, że dłuta dzielą się na kilka rodzajów i powinny być wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem.
Bez dłut nie może się obejść żaden stolarz, ponieważ są to kluczowe narzędzia stosowane w procesie obróbki wiórowej drewna. Używa się ich m.in. przy kształtowaniu bryły danego przedmiotu, do wycinania wczepów, robienia zagłębień czy wpustów narożnych. Są również niezastąpione przy wykonywaniu połączeń na tzw. zakładkę albo wpuszczaniu okuć w materiał drewniany. Poza tym, trudno sobie bez nich wyobrazić nawet podstawowy proces rzeźbienia. Przykładowe rodzaje można znaleźć na https://fibercenter.pl/25-narzedzia-stolarskie.
Każde dłuto posiada stalowe ostrze, zwężające się i tworzące w ten sposób szyjkę, która następnie przechodzi w tarczę, odpowiedzialną za to, aby metalowy element nie zagłębiał się za bardzo w rękojeść. W samej rękojeści (wykonanej z drewna albo tworzywa sztucznego) osadzony jest chwyt szczelnie umieszczony w otworze wywierconym z trzonku.
Wyróżniamy następujące rodzaje dłut:
– z fazowaniem bocznym (dłubaki, dziobaki) – najbardziej popularne, służą do ciężkich zadań wymagających użycia siły
– bez fazowania (rzezaki) – stosowane m.in. do obróbki zgrubnej i oczyszczania gniazd
– z fazowaniem zbieżnym – używane w trudno dostępnych miejscach, takich jak choćby narożniki
– skośne – posiadają ścięte pod kątem ostrze, co umożliwia oczyszczanie narożników czy wykonywanie prac wykończeniowych
– gniazdowe – mają kształt klingi i są wykorzystywane do prac masywnych, np. głębokiego dłutowania, wycinania gniazd w połączeniach ciesielskich itp.
– kątowe – mają ostrze pod kątem prostym i są idealne do czyszczenia narożników
Artykuł przygotowany we współpracy z Fiber Center.