Utrzymanie optymalnej temperatury w szafach przemysłowych z aparaturą jest niezmiernie ważne. W innym przypadku urządzenia mogłyby się przegrzać, co doprowadziłoby do awarii. Ta z kolei oznaczałaby przestrój w pracy i straty finansowe, dlatego robi się wszystko by do takich sytuacji nie doprowadzać. Chłodzenie szaf można wykonać na różne sposoby, małe egzemplarze z powodzeniem pozwalają się schłodzić za pomocą ogniw Peltiera.
Tytułowe ogniwo to specjalny element półprzewodnikowy, najczęściej przyjmujący formę płaskiej płytki. Po podłączeniu do prądu dochodzi do przeniesienia energii cieplnej z jednej strony na drugą. Można więc wykorzystać je zarówno do grzania jak i chłodzenia, nas jednak interesuje ta druga opcja. Ogniwo Peltiera nie ma niestety tak dużej wydajności jak pełnoprawna klimatyzacja, ale w przypadku zastosowań na małych powierzchniach potrafi sobie doskonale poradzić z utrzymaniem w nich wymaganej temperatury.
Ponieważ ogniwa nie posiadają wysokiej wydajności, najczęściej wykłada się nimi wszystkie ścianki szafy od wewnątrz. Ciepło ze środka przenoszone jest więc na zewnętrzną część obudowy, gdzie montowane są aluminiowe radiatory. Te mają za zadanie rozproszyć energię cieplną w otoczeniu i wspomóc działanie systemu. Zasilanie najczęściej kontrolowane jest poprzez termostat, przykłady takich urządzeń możemy zobaczyć tutaj: https://automatyka.elstat.com.pl/k1064,chlodzenie-grzanie-wilgotnosc-chlodzenie.html. W przypadku nadmiernego wzrostu temperatury dochodzi do zwarcia styków i podania napięcia na wyprowadzenia ogniw, co rozpoczyna ich pracę.