Czym jest ogniwo Peltiera?

Czym jest ogniwo Peltiera?
sposob-na
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Utrzymanie optymalnej temperatury w szafach przemysłowych z aparaturą jest niezmiernie ważne. W innym przypadku urządzenia mogłyby się przegrzać, co doprowadziłoby do awarii. Ta z kolei oznaczałaby przestrój w pracy i straty finansowe, dlatego robi się wszystko by do takich sytuacji nie doprowadzać. Chłodzenie szaf można wykonać na różne sposoby, małe egzemplarze z powodzeniem pozwalają się schłodzić za pomocą ogniw Peltiera.

Sposób działania

Tytułowe ogniwo to specjalny element półprzewodnikowy, najczęściej przyjmujący formę płaskiej płytki. Po podłączeniu do prądu dochodzi do przeniesienia energii cieplnej z jednej strony na drugą. Można więc wykorzystać je zarówno do grzania jak i chłodzenia, nas jednak interesuje ta druga opcja. Ogniwo Peltiera nie ma niestety tak dużej wydajności jak pełnoprawna klimatyzacja, ale w przypadku zastosowań na małych powierzchniach potrafi sobie doskonale poradzić z utrzymaniem w nich wymaganej temperatury.

Miejsce montażu

Ponieważ ogniwa nie posiadają wysokiej wydajności, najczęściej wykłada się nimi wszystkie ścianki szafy od wewnątrz. Ciepło ze środka przenoszone jest więc na zewnętrzną część obudowy, gdzie montowane są aluminiowe radiatory. Te mają za zadanie rozproszyć energię cieplną w otoczeniu i wspomóc działanie systemu. Zasilanie najczęściej kontrolowane jest poprzez termostat, przykłady takich urządzeń możemy zobaczyć tutaj: https://automatyka.elstat.com.pl/k1064,chlodzenie-grzanie-wilgotnosc-chlodzenie.html. W przypadku nadmiernego wzrostu temperatury dochodzi do zwarcia styków i podania napięcia na wyprowadzenia ogniw, co rozpoczyna ich pracę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Jak naprawić uszkodzony gwint świecy?
Jak naprawić uszkodzony gwint świecy?
Naprawa świec jest łatwa do wykonania i może dać Twoim świecom drugie życie. W niniejszym wpisie zostanie omówione, jak naprawić […]
Ostatnie wpisy