Czym jest szambo ekologiczne?

Czym jest szambo ekologiczne?
sposob-na
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia budynku mieszkalnego do kanalizacji zachodzi konieczność wyboru alternatywnego sposobu na odprowadzanie nieczystości. Warto wówczas postawić na szambo ekologiczne, czyli bezodpływowy zbiornik plastikowy lub betonowy. Służy on do gromadzenia ścieków, które następnie muszą zostać wywiezione specjalnym pojazdem asenizacyjnym. Produkcją oraz sprzedażą wysokiej jakości szamb ekologicznych zajmuje się m.in. firma: https://interprogress.pl.

Idealna szczelność to kluczowa zaleta, ale nie jedyna

Na rynku są dostępne szamba ekologiczne wykonane z tworzywa sztucznego oraz z gotowych prefabrykatów betonowych (jednokomorowe, dwukomorowe i modułowe). Te pierwsze mają zazwyczaj przekrój koła ze specyficznymi, pofałdowanymi ściankami. Charakteryzują się całkiem sporą żywotnością, lekkością oraz łatwością w transportowaniu i montażu.

Z kolei wersje betonowe są znacznie bardziej odporne na obciążenia mechaniczne i wszelkie procesy chemiczne zachodzące w nieczystościach, ale jednocześnie ze względu na ponadprzeciętnie duży ciężar wymagają dostarczenia do miejsca docelowego za pomocą specjalistycznego pojazdu, a także zamontowania z użyciem dźwigu hydraulicznego. Oba opisane powyżej zbiorniki odznaczają się pełną szczelnością, dzięki czemu nie ma ryzyka, że szkodliwe ścieki przedostaną się do środowiska naturalnego lub zagrożą zdrowiu ludzi. 

Ich atutami jest także:

– brak konieczności zaawansowanej modyfikacji terenu w trakcie montażu

– przystępna cena – modele o standardowej pojemności około 12 m3 kosztują między 2500 a 6000 zł (plastikowe są przeważnie znacznie droższe od betonowych)

– nieskomplikowana obsługa – wystarczy co jakiś czas dodawać bakterie oraz czyścić komorę

Szambo ekologiczne należy opróżniać minimum raz w roku, a jest ono rozwiązaniem wprost idealnym dla gospodarstw domowych produkujących niewielką lub średnią ilość ścieków (czteroosobowa rodzina). Ogólny roczny koszt eksploatacji zbiornika wynosi 1500-2300 zł.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Skrzynia biegów – z jakich części się składa
Skrzynia biegów – z jakich części się składa
Skrzynia biegów jest elementem konstrukcyjnym samochodu, który ma za zadanie zmieniać przełożenie, czyli przekazywać moc wytwarzaną przez silnik do napędu […]
Ostatnie wpisy