Choć ekrany LCD cechują się długą żywotnością nawet w przypadku intensywnego użytkowania, to tak jak każde inne urządzenia elektroniczne, mogą ulec uszkodzeniu.
Warto pamiętać, że modele typu Public Display są poddawane znacznie większym obciążeniom niż standardowe telewizory. Wynika to m.in. z ich przeznaczenia. Niezwykle rzadko lub praktycznie wcale telewizory są włączone przez ponad 20 godzin na dobę, przez okrągły miesiąc, a nawet rok. Z kolei ekrany LCD, które pełnią funkcje np. reklamowe lub informacyjne muszą działać praktycznie cały czas. Czy można zapobiec ich zużywaniu? Jakie są najlepsze sposoby na wydłużenie żywotności i bezawaryjnej pracy?
W przypadku, gdy ekran przez długi okres wyświetla taką samą informację, ryzyko retencji, czyli zjawiska polegającego m.in. na wypalaniu lub nierównej jasności, wzrasta. W takich sytuacjach niejednokrotnie można zaobserwować również tak zwane plamienie obrazu, które znacząco obniża jego jakość. Niestety jest to częsta przypadłość ekranów działających przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Co więcej, ustawienia maksymalnych parametrów także skracają ich żywotność. Jak temu zapobiec?
Częste zmiany treści wyświetlanych na ekranach również wydłużają ich żywotność, dlatego warto mieć np. kilka spotów reklamowych.
Zmieniając parametry wyświetlanego obrazu, jesteśmy w stanie znacząco wydłużyć pracę ekranu. Przede wszystkim warto obniżyć kontrast, a także jasność. Nie ma jednoznacznej porady, do jakiego poziomu należy ograniczyć te dwa parametry. Wszystko zależy od jasności i nasłonecznienia pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że ekrany LCD muszą przede wszystkim wyświetlać czytelny obraz, dlatego zmiana ustawień nie powinna zaburzać jakości prezentowanych treści.