Jak dbać o ekrany LCD?

Jak dbać o ekrany LCD?
sposob-na
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Choć ekrany LCD cechują się długą żywotnością nawet w przypadku intensywnego użytkowania, to tak jak każde inne urządzenia elektroniczne, mogą ulec uszkodzeniu.

Warto pamiętać, że modele typu Public Display są poddawane znacznie większym obciążeniom niż standardowe telewizory. Wynika to m.in. z ich przeznaczenia. Niezwykle rzadko lub praktycznie wcale telewizory są włączone przez ponad 20 godzin na dobę, przez okrągły miesiąc, a nawet rok. Z kolei ekrany LCD, które pełnią funkcje np. reklamowe lub informacyjne muszą działać praktycznie cały czas. Czy można zapobiec ich zużywaniu? Jakie są najlepsze sposoby na wydłużenie żywotności i bezawaryjnej pracy?

Ekrany LCD – podstawowe informacje

W przypadku, gdy ekran przez długi okres wyświetla taką samą informację, ryzyko retencji, czyli zjawiska polegającego m.in. na wypalaniu lub nierównej jasności, wzrasta. W takich sytuacjach niejednokrotnie można zaobserwować również tak zwane plamienie obrazu, które znacząco obniża jego jakość. Niestety jest to częsta przypadłość ekranów działających przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Co więcej, ustawienia maksymalnych parametrów także skracają ich żywotność. Jak temu zapobiec?

  • Pierwszą i najważniejszą kwestią jest unikanie, a najlepiej całkowite wyeliminowanie wyświetlania elementów statycznych. Podczas produkcji materiałów reklamowych należy skupić się na dynamice, dzięki czemu znacząco opóźnimy wypalanie się konkretnych pikseli. Niestety niezwykle często można zaobserwować sytuację, w której ekran jest częściowo uszkodzony, co praktycznie uniemożliwia dalszą eksploatację.
  • Kolejny, niezwykle ważny aspekt to średnia temperatura robocza. Warto pamiętać, że im jej wartość jest bliższa górnej granicy zakresu pracy ekranu, tym jego żywotność jest krótsza. Wybierając miejsce, w którym będzie zamontowane urządzenie, najlepszą opcją jest np. chłodna, zacieniona ściana. Nawet różnica 3 ℃ pozytywnie wpływa na działanie sprzętu.

Częste zmiany treści wyświetlanych na ekranach również wydłużają ich żywotność, dlatego warto mieć np. kilka spotów reklamowych.

Co jeszcze wpływa na żywotność ekranów LCD?

Zmieniając parametry wyświetlanego obrazu, jesteśmy w stanie znacząco wydłużyć pracę ekranu. Przede wszystkim warto obniżyć kontrast, a także jasność. Nie ma jednoznacznej porady, do jakiego poziomu należy ograniczyć te dwa parametry. Wszystko zależy od jasności i nasłonecznienia pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że ekrany LCD muszą przede wszystkim wyświetlać czytelny obraz, dlatego zmiana ustawień nie powinna zaburzać jakości prezentowanych treści.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Jak prawidłowo wykonać manicure?
Jak prawidłowo wykonać manicure?
Dłonie są naszą wizytówką. Często od nich zależy jak postrzegają nas ludzie. Codzienne dbanie o nie oraz idealny manicure to […]
Ostatnie wpisy