Jak jest robione mleko, które nie zawiera laktozy?

Jak jest robione mleko, które nie zawiera laktozy?
sposob-na
Zdrowie i medycyna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nietolerowanie laktozy to przypadłość, na która cierpi aż około 30% dorosłych Polaków. Choć sprawa wydaje się błaha, to nie należy jej lekceważyć, ponieważ nietolerancja na laktozę może być przyczyną wielu poważnych schorzeń, taki jak chociażby osteoporoza, astma czy zespół jelita drażliwego. Powszechność produktów mlecznych powoduje, że jest to choroba dość uciążliwa. Z tego właśnie powodu producenci coraz chętniej decydują się na wypuszczanie na rynek produktów, które laktozy nie zawierają, w tym mleka. Jak właściwie takowe mleko powstaje?

Mleko, które jest pozbawione laktozy powstaje na drodze dodanie do mleka enzymu, który rozkłada cukier mleczny – laktazy. W ten sposób laktoza jako tak zwany dwucukier rozkłada się na cukry proste. Jest to więc metoda całkowicie naturalna i polega na procesach, które dzieją się w naturze. Wobec tego należy włożyć między bajki opowieści osób, które są przeciwnikami mleka bez laktozy.

Oczywiście, jeśli jesteśmy w stanie wytworzyć mleko pozbawione laktozy to nic nie stoi na przeszkodzie, by powstawały również inne produkty bez owego cukru, które wymagają do produkcji mleka. Dzięki temu każdy, kto po wypiciu szklanki zwykłego mleka miałby poważne problemy żołądkowe, może cieszyć się ze śmietany, kefirów, twarogów, a także sera oraz innego rodzaju jedzenia, które zawiera w sobie mleko. Rozwój technologii spożywczej sprawił, że nawet osoby z poważną nietolerancją na laktozę mogą bez obaw raczyć się produktami, które praktycznie w ogóle nie różnią się w smaku od tych wykonanych ze zwykłego mleka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Emi 29.09.2017

    ja nie toleruję laktozy i staram się całkiem nie jeść produktów mlecznych 🙁

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Chipowanie psa lub kota – jak to działa?
Chipowanie psa lub kota – jak to działa?
Chipowanie psa i kota to prosty zabieg, który zapewnia zwierzakowi bezpieczeństwo. Chip umieszcza się pod skórą i jeśli zwierzę się […]
Ostatnie wpisy