Jak sprawdzić, czy złota biżuteria jest prawdziwa?

Jak sprawdzić, czy złota biżuteria jest prawdziwa?
sposob-na
Człowiek i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Złota biżuteria od lat jest tą najczęściej kupowaną. Bardzo często dostajemy też złote pierścionki czy wisiorki w prezencie na urodziny, rocznicę czy na święta. Obowiązkowe jest też wręczenie złotego pierścionka zaręczynowego swojej wybrance. Jednak jeśli dostajemy takie prezenty, albo kupujemy złotą biżuterię w okazyjnej cenie może się okazać, że to wcale nie jest złoty kruszec, a nawet jeśli jest to niższej próby. Jak to sprawdzić?

Idź do jubilera

Najlepiej złotą biżuterię kupować u jubilera, ponieważ sprzedawana w sklepie jubilerskim biżuteria zawsze ma wybitą próbę i metkę potwierdzającą nie tylko jakość złota, ale też jego wagę. Możemy więc mieć sto procent pewności tego, że kupimy złoty wyrób próby, którą wybraliśmy. Ale jeśli dostaliśmy biżuterię lub kupiliśmy w innym miejscu np. z drugiej ręki i chcemy sprawdzić czy to na pewno złoto także można udać się do jubilera. Powinien on bez opłaty, od ręki sprawdzić czy to złoto.

 

Domowe sposoby

Jeśli jednak nie chcesz iść do jubilera możesz sprawdzić czy to złoto na kilka sposobów w domu. Najpopularniejsza jest próba magnesu. Przyłożony do złotego pierścionka nie powinien spowodować jego przyczepienia się czy nawet drgnięcia. Jeśli jest inaczej to mamy do czynienia z pokolorowanym metalem. Jeśli na pierścionku czy innej „złotej” biżuterii pojawiają się przebarwienia lub przetarcia to niestety również nie jest to złoto. Można też wykonać próbę Archimedesa, ale potrzebne jest tu wyliczenie gęstości zarówno złota jak i płynu, do którego je wrzucimy. Dobrze zrobiona próba pokaże czy na pewno mamy ze złotem do czynienia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Usprawnienie działania restauracji – jak to zrobić?
Usprawnienie działania restauracji – jak to zrobić?
Działalność restauracji to złożony proces, w który zaangażowanych jest wiele osób, od kucharzy i kelnerów po menedżerów i właścicieli. Sukces […]
Ostatnie wpisy