Łożyska, choć niepozorne, pełnią ważną funkcję w wielu urządzeniach i sprzętach. Poddawane regularnym konserwacjom, będzie służyć długo i efektownie. Jak zatem dbać o łożyska?
Dobra kondycja łożyska zależy od kilku podstawowych czynników: odpowiednie dopasowanie przedmiotowych elementów, prawidłowy montaż, właściwe warunki pracy oraz regularna konserwacja. Równie ważna jest kontrola pracy łożysk i niezwłoczne usuwanie ewentualnych nieprawidłowości.
Jednym z działań wchodzących w skład szeroko rozumianej konserwacji jest smarowanie oraz stworzenie optymalnych warunków pracy. W tym celu wykorzystywane są dedykowane preparaty, minimalizujące tarcie i usprawniające pracę danego elementu. Przydatnym rozwiązaniem okazuje się także specjalistyczny klej do osadzania łożysk, odznaczający się wytrzymałością i trwałością. Wspomniany klej jest produkowany na bazie żywic metakrylowych – utwardza się po nałożeniu na metalową powierzchnię i odcięciu dopływu powietrza. Utwardzona spoina wykazuje dużą odporność na obciążenia dynamiczne, wibracje, a także czynniki chemiczne, w tym chemiczne. Zabezpiecza połączenia przed niepożądanym luzowaniem lub zsunięciem poszczególnych elementów. Rozwiązanie to można traktować jako alternatywę dla innych metod stosowanych podczas montażu elementów metalowych.