Na co zwrócić uwagę wybierając drewno opałowe?

Na co zwrócić uwagę wybierając drewno opałowe?
sposob-na
Mieszkanie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zbliża się okres jesienno – zimowy, więc pora pomyśleć o opale. Jeśli ogrzewasz dom kominkiem albo piecem na drewno, to możesz się zastanawiać jakie drewno opałowe najlepiej wybrać. Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

Ekologicznie i oszczędnie

Na rynku dostępne są różne rodzaje drewna liściastego np. brzoza, buk czy dąb. Różnią się one jednak wartością opałową. Drewno bukowe czy dębowe jest bardziej kaloryczne, więc dostarczy więcej ciepła i na dużej. Ważna też jest wilgotność drewna. Jeśli chcesz nim palić w tym sezonie, to zdecydowanie powinno to być suszone albo już wysezonowane drewno o niskiej wilgotności. Jest ono droższe od świeżego, ale w końcowym efekcie jego zakup przyniesie oszczędność czasu, pieniędzy i ochroni środowisko. Dlaczego? Mokre drewno się trudniej rozpala, zanim zacznie ogrzewać dom musi oddać dużą ilość wilgoci, bardziej się dymi, przez co jest nieekologiczne i trzeba go spalić zdecydowanie więcej, by osiągnąć pożądaną temperaturę. Z suchym drewnem nie będziesz miał takich problemów, będzie się palić powoli i długo, a z komina nie będzie się dymić.

Pocięte czy w wałkach?

To zależy. Czy lubisz ciąć i rąbać drewno? Czy masz na to czas i siły? Czy chcesz opał od razu gotowy do palenia? Jeśli lubisz pracę fizyczną przy drzewie, to wybór wałków będzie korzystniejszy, gdyż są one tańsze. Jednak jeśli zależy Ci na gotowym opale zdecydowanie lepiej zakupić pocięte drewno opałowe o rozmiarze odpowiednim do Twojego kominka czy pieca. Bez względu na to jakie drewno wybierzesz warto je zakupić jeszcze przed sezonem grzewczym, możesz wtedy zaoszczędzić pieniądze i nie musisz się martwić, co zrobisz jak chłodne dni przyjdą szybciej niż się spodziewałeś.

Teraz już pozostało tylko wybrać odpowiedniego dostawcę drewna. Jeśli przed zakupem chcesz osobiście odwiedzić skład opału Jabłówko jest miejscowością w której znajdziesz bez problemu taki zakład. Szybszą i łatwiejszą formą kontaktu będzie jednak rozmowa telefoniczna.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Jakie są zalety korzystania z nitonakrętek?
Jakie są zalety korzystania z nitonakrętek?
Do montażu różnych elementów, potrzebne jest odpowiednie wyposażenie w postaci drobnych detali złącznych. Jednymi z nich są tzw. nitonakrętki, używane […]
Ostatnie wpisy