Najczęstsze przyczyny awarii elektryki w samochodzie

Współczesne samochody osobowe są wyposażone w bardzo dużą ilość zaawansowanej elektroniki odpowiadającej za sterowanie licznymi podzespołami. Niestety w jej obrębie często pojawiają się różnego rodzaju awarie, które zaburzają pracę poszczególnych urządzeń, a niekiedy nawet stają się powodem unieruchomienia pojazdu. Przykładem dosyć powszechnej usterki jest choćby niesprawne oświetlenie led tablicy rejestracyjnej. W tym konkretnym przypadku przyczyna tkwi zazwyczaj w przepalonych żarówkach.

Akumulator to główny winowajca

Podstawową przyczyną awarii w elektryce samochodowej jest po prostu zwarcie instalacji, przepalenie jednego z bezpieczników albo całkowite rozładowanie akumulatora (np. wskutek korozji bądź pozostawienia włączonych świateł na noc), który stanowi kluczowe źródło energii prądu stałego. Usterka może również wynikać bezpośrednio z uszkodzonego alternatora (inaczej prądnicy), co zwiastuje świecąca się kontrolka na desce rozdzielczej. Mamy tutaj najczęściej do czynienia ze zużyciem szczotek, wadą regulatora napięcia (przestaje ładować baterię i zaburza pracę silnika), zepsuciem łożyska albo układu prostującego, ewentualnie przebiciem w tzw. uzwojeniu.

Oprócz tego problemy w systemie elektronicznym mogą się pojawić w wyniku nieprawidłowo założonych lub nadmiernie zabrudzonych klem. Bez względu na rodzaj awarii warto się niezwłocznie udać do warsztatu motoryzacyjnego w celu jej naprawy, ponieważ jazda z niesprawnym układem elektrycznym w znacznym stopniu obniża komfort prowadzenia auta i jednocześnie podnosi ryzyko kolizji drogowej. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 7 =