Najczęstsze przyczyny awarii elektryki w samochodzie

Najczęstsze przyczyny awarii elektryki w samochodzie
sposob-na
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współczesne samochody osobowe są wyposażone w bardzo dużą ilość zaawansowanej elektroniki odpowiadającej za sterowanie licznymi podzespołami. Niestety w jej obrębie często pojawiają się różnego rodzaju awarie, które zaburzają pracę poszczególnych urządzeń, a niekiedy nawet stają się powodem unieruchomienia pojazdu. Przykładem dosyć powszechnej usterki jest choćby niesprawne oświetlenie led tablicy rejestracyjnej. W tym konkretnym przypadku przyczyna tkwi zazwyczaj w przepalonych żarówkach.

Akumulator to główny winowajca

Podstawową przyczyną awarii w elektryce samochodowej jest po prostu zwarcie instalacji, przepalenie jednego z bezpieczników albo całkowite rozładowanie akumulatora (np. wskutek korozji bądź pozostawienia włączonych świateł na noc), który stanowi kluczowe źródło energii prądu stałego. Usterka może również wynikać bezpośrednio z uszkodzonego alternatora (inaczej prądnicy), co zwiastuje świecąca się kontrolka na desce rozdzielczej. Mamy tutaj najczęściej do czynienia ze zużyciem szczotek, wadą regulatora napięcia (przestaje ładować baterię i zaburza pracę silnika), zepsuciem łożyska albo układu prostującego, ewentualnie przebiciem w tzw. uzwojeniu.

Oprócz tego problemy w systemie elektronicznym mogą się pojawić w wyniku nieprawidłowo założonych lub nadmiernie zabrudzonych klem. Bez względu na rodzaj awarii warto się niezwłocznie udać do warsztatu motoryzacyjnego w celu jej naprawy, ponieważ jazda z niesprawnym układem elektrycznym w znacznym stopniu obniża komfort prowadzenia auta i jednocześnie podnosi ryzyko kolizji drogowej. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Jak działa ogrzewanie ścienne?
Jak działa ogrzewanie ścienne?
W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie ścienne. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ten płaszczyznowy […]
Ostatnie wpisy