Obecnie najpopularniejszymi materiałami opałowymi w Polsce są węgiel kamienny i drewno. Ich użycie wiąże się z szeregiem problemów. Komfort użytkowania jest wyjątkowo niski, gdyż dużo czasu zajmuje rozpalanie w piecu i utrzymanie odpowiedniej temperatury. Te materiały stanowią duże obciążenie dla środowiska. W dodatku cenowo będą stawać się coraz mniej opłacalne. Szczególnie gdy do kosztów dojdą aspekty prawne związane z zanieczyszczaniem atmosfery.
Stanowią alternatywę dla węgla i drewna. Pewne kwestie są wspólne niezależnie od rodzaju z tej kategorii. Fotowoltaika, kolektory słoneczne, pompy ciepła, geotermia, biomasa, turbiny wiatrowe czy elektrownie wodne są łatwe w wykorzystaniu. W przypadku biomasy dzieje się to za sprawą automatycznych podajników paliwa. Pozostałe elementy są obsługiwane za pomocą automatyki. Również cena każdego z tych źródeł jest konkurencyjna. W przypadku wiatru i wody konieczne są sprzyjające warunki i to od nich należy uzależnić chęć inwestycji. Pozostałe są łatwiej dostępne tzn. niezależnie od miejsca. Za każdym razem cena jest konkurencyjna i znacząco spadła przez ostatnie lata.
Wiele ekologicznych źródeł można już od dawna traktować jako inwestycję. Okres zwrotu zależy od kilku czynników (nie tylko od rodzaju OZE, ale również od wielkości instalacji, firmy jej wykonującej czy nawet aspektów prawnych). Nieobojętna pozostaje kwestia środowiska. Zastosowanie OZE wiąże się ze znaczącym ograniczeniem emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Ogranicza też zużycie paliw kopalnym. Dla kraju jest również wartościowe ze względu na dywersyfikację źródeł pozyskiwania energii. Inwestycja okaże się jeszcze korzystniejsza, jeśli wybierze się odpowiednią firmę, która ją wykona i z tego powodu warto przyjrzeć się ofercie https://ventus-energia.pl/, gdyż jest gwarancją zapewnienia odpowiedniej jakości.