Obróbka cieplna stali ma za zadanie uczynić ją jeszcze bardziej wytrzymałą i odporną na szkodliwe oddziaływania. Obróbce poddawane są różne rodzaje stopów i różne wykonane z nich przedmioty. Często hartowaniu poddaje się elementy złączne – nakrętki, wkręty, pręty, śruby, a także liczne inne produkty wykorzystywane w konstrukcjach i urządzeniach. Poniżej prezentujemy najczęściej stosowane i najpopularniejsze metody hartowania stali.
Ten typ hartowania polega na nagrzewaniu przedmiotu do odpowiedniej temperatury, a następnie na szybkim chłodzeniu w kąpieli poniżej poziomu temperatury martenzytycznej. W ten sposób hartowane przedmioty stają się twardsze.
Hartowanie stopniowe pozwala uniknąć niepożądanych naprężeń powstających we wnętrzu stali. Ten typ hartowania polega na szybkim chłodzeniu w kąpieli saletrzanej bądź ołowiowej, której temperatura jest nieco wyższa niż temperatura przemiany martenzytycznej.
Hartowanie doprowadzające do przemiany izotermicznej polega na nagrzaniu stali, jej oziębieniu w specjalnej kąpieli do momentu, w którym przemiana austenitu w bainit nie zostanie dokończona. W ten sposób unika się przemiany martenzytycznej, co pozwala zmniejszyć naprężenia oraz zredukować potencjalne odkształcenia.
Hartowanie powierzchniowe jest stosowane gdy liczy się uzyskanie twardej i wytrzymałej powierzchni na danym przedmiocie, przy jednoczesnym zachowaniu niezmienionych właściwości rdzenia. Powstała w ten sposób powierzchnia jest odporna na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Taki rodzaj obróbki oferuje: https://hartomed.pl/obrobka-cieplna-metali/.
Ten typ hartowania polega na podgrzewaniu wybranego przedmiotu oraz jego szybkim schładzaniu. Jest szczególnie chętnie stosowane w obróbce cieplnej różnych typów walków, elementów mechanizmów zębatych, prowadnic, łożysk.