Sposoby hartowania stali

Sposoby hartowania stali
sposob-na
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obróbka cieplna stali ma za zadanie uczynić ją jeszcze bardziej wytrzymałą i odporną na szkodliwe oddziaływania. Obróbce poddawane są różne rodzaje stopów i różne wykonane z nich przedmioty. Często hartowaniu poddaje się elementy złączne – nakrętki, wkręty, pręty, śruby, a także liczne inne produkty wykorzystywane w konstrukcjach i urządzeniach. Poniżej prezentujemy najczęściej stosowane i najpopularniejsze metody hartowania stali. 

Hartowanie zwykłe – czyli ciągłe 

Ten typ hartowania polega na nagrzewaniu przedmiotu do odpowiedniej temperatury, a następnie na szybkim chłodzeniu w kąpieli poniżej poziomu temperatury martenzytycznej. W ten sposób hartowane przedmioty stają się twardsze. 

Hartowanie stopniowe – wysoce bezpieczne 

Hartowanie stopniowe pozwala uniknąć niepożądanych naprężeń powstających we wnętrzu stali. Ten typ hartowania polega na szybkim chłodzeniu w kąpieli saletrzanej bądź ołowiowej, której temperatura jest nieco wyższa niż temperatura przemiany martenzytycznej. 

Przemiana izotermiczna w trakcie hartowania 

Hartowanie doprowadzające do przemiany izotermicznej polega na nagrzaniu stali, jej oziębieniu w specjalnej kąpieli do momentu, w którym przemiana austenitu w bainit nie zostanie dokończona. W ten sposób unika się przemiany martenzytycznej, co pozwala zmniejszyć naprężenia oraz zredukować potencjalne odkształcenia. 

Hartowanie powierzchniowe 

Hartowanie powierzchniowe jest stosowane gdy liczy się uzyskanie twardej i wytrzymałej powierzchni na danym przedmiocie, przy jednoczesnym zachowaniu niezmienionych właściwości rdzenia. Powstała w ten sposób powierzchnia jest odporna na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Taki rodzaj obróbki oferuje: https://hartomed.pl/obrobka-cieplna-metali/.

Hartowanie płomieniowe – ogniowe

Ten typ hartowania polega na podgrzewaniu wybranego przedmiotu oraz jego szybkim schładzaniu. Jest szczególnie chętnie stosowane w obróbce cieplnej różnych typów walków, elementów mechanizmów zębatych, prowadnic, łożysk.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Jak działają owijarki – gdzie można je wykorzystać?
Jak działają owijarki – gdzie można je wykorzystać?
Owijarka jest nowoczesnym urządzeniem służącym do automatycznego pakowania rozmaitych towarów. Podstawowe korzyści wynikające z jej stosowania to zoptymalizowanie wydajności całego […]
Ostatnie wpisy