Tachografy – czy ich stosowanie jest obowiązkowe?

Tachografy to urządzenia pomiarowe, które służą do rejestrowania każdego działania pojazdu, a także kierowcy. Odnotowują one nie tylko ilość przebytych kilometrów, lecz również takie szczegółowe informacje jak m.in. czas prowadzenia auta, pauzy i prędkość chwilową. W samochodach znajdziemy je w wersjach analogowych i cyfrowych. Czy każdy kierowca ma obowiązek stosowania takiego urządzenia? Czy jest ono obowiązkowe? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Kto musi stosować tachograf?

Celem tachografów jest dbałość o warunki pracy kierowców oraz zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. Dzięki nim łatwiejsze staje się rozliczenie pracodawcy z pracownikami. Służą także do minimalizowania liczby wypadków drogowych, które mogą być spowodowane przemęczeniem kierowców. Czy zatem każdy samochód służbowy powinien być wyposażony w tachograf?

Jak się okazuje, obowiązek posiadania tachografów wynika z regulacji prawnych. Mówią one o tym, że powinny być zamontowane we wszystkich pojazdach, których masa całkowita przekracza 3,5 t. Ponadto muszą znajdować się w pojazdach służących do przewozu więcej niż 9 osób. Z obowiązku tego wyłączeni są rolnicy. Nie muszą oni korzystać z tachografu w ciągnikach, pojazdach służących do odbioru mleka lub do przewozu zwierząt. Warto także wspomnieć, że wszelkie próby ingerencji w zapis urządzenia są zabronione i surowo karane. W przypadku problemów ze sprzętem warto zwrócić się o pomoc do fachowców, którymi dysponuje serwis tachografów. Próba naprawy urządzenia na własną rękę może nie być zbyt dobrym pomysłem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − dziesięć =