W jakich branżach używany jest laser?

W jakich branżach używany jest laser?
sposob-na
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Laser znalazł zastosowanie w wielu różnych branżach, ale do najbardziej popularnych należą następujące:

Chirurgia

Lasery są wykorzystywane w chirurgii od lat 60-tych, kiedy to po raz pierwszy zostały wprowadzone jako zamiennik skalpeli. Obecnie lasery są używane do cięcia tkanek podczas operacji oraz do uszczelniania ran po ich zamknięciu. Mogą być również używane do kauteryzacji naczyń krwionośnych podczas operacji, co zmniejsza krwawienie, a tym samym pomaga zmniejszyć ryzyko infekcji.

Produkcja przemysłowa

W tej dziedzinie lasery są używane do cięcia i spawania metalowych części na fabrycznych liniach montażowych. Używa się ich również do wytrawiania chipów komputerowych i płytek drukowanych za pomocą mikroskopijnych wzorów, które pozwalają im wykonywać swoją pracę wydajniej niż poprzednie generacje.

Inżynieria kosmiczna

Lasery mogą być wykorzystywane jako czujniki dla samolotów i statków kosmicznych, mierząc ciśnienie atmosferyczne lub prędkość wiatru z dużych wysokości bez konieczności wcześniejszego wysyłania sond w kosmos. Wykorzystuje się je również do śledzenia celów z dużej odległości, aby pociski mogły je namierzyć przed rozpoczęciem ataku.

Wojsko

Lasery są używane do kierowania bombami i pociskami, a także dostarczają informacji celowniczych dla systemów broni. Mogą być również używane do niszczenia celów wroga bez uszkadzania przyjaznych jednostek.

Obróbka tworzysz sztucznych 

Lasery mogą być używane do przetwarzania tworzyw sztucznych, stapiając je w nowe kształty lub łącząc ze sobą różne rodzaje tworzyw sztucznych. Są one również używane do cięcia i spawania dużych arkuszy plastiku w różne kształty. Zastosowanie laserów znacznie wzrosło w ciągu ostatniej dekady, ponieważ więcej producentów przyjęło tę technologię co sprawiło, że z łatwością możemy znaleźć firmy, których usługą jest obróbka tworzyw sztucznych Poznań to miasto, w którym funkcjonuje sporo takich przedsiębiorstw. Proces ten może być stosowany do tworzenia szerokiej gamy produktów, w tym rur, okien, części samochodowych i innych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Przeprowadzka – jak zabezpieczyć cenne przedmioty?
Przeprowadzka – jak zabezpieczyć cenne przedmioty?
Przeprowadzka to stresujący proces i łatwo jest zapomnieć o kilku najważniejszych rzeczach. Jeśli przeprowadzasz się do nowego domu lub mieszkania, […]
Ostatnie wpisy