Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozmiarach opon

Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozmiarach opon
sposob-na
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Gdy zabieramy się do dobierania opon letnich do naszego samochodu, istotna jest wiedza na temat ich rozmiarów. Bez niej podejmujemy ryzyko zakupu nieodpowiednich opon, co może nie tylko skutkować dyskomfortem jazdy, ale może również powodować niebezpieczeństwo na drodze.

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, jakie oznaczenia rozmiaru opon stosują producenci i gdzie możemy je znaleźć. Ów informację możemy przeczytać albo w instrukcji technicznej pojazdu, albo z boku naszej opony. Rozmiar jest zapisywany ciągiem cyfr i liter, np. 195 55 R15.

Jak odczytywać rozmiar opony?

Weźmy na przykład opony letnie 195 55 r15 mamy do czynienia z zapisem europejskim, który używany jest niemal na całym świecie. Możemy z niego odczytać cztery niezbędne dla nas informacje:

 • Liczba 195 oznacza szerokość przekroju i jest to szerokość mierzona pomiędzy bokami opony. Wartość jest wyrażona w milimetrach.
 • Liczba 55 oznacza wysokość profilu i jest to wysokość boku opony w stosunku do jej szerokości. Wartość jest wyrażona w procentach.
 • Litera R informuje nas o budowie opony i w tym przypadku jest to opona radialna.
 • Liczba 15 oznacza średnicę osadzenia i jest to średnica felgi, na której ma być montowana opona. Wartość jest wyrażona w calach.

  Znajomość tych parametrów jest bardzo ważna, gdyż ich dobranie decyduje m.in. o tym, czy nasze auto będzie stabilne i przyczepne podczas jazdy. Opona nie może być zbyt szeroka ani zbyt wąska, a średnica osadzenia musi się bezwzględnie zgadzać ze średnicą felgi.

  Jakie inne informacje o rozmiarze są ważne?

  Oprócz znajomości oznaczeń warto również wiedzieć, czym jest średnica zewnętrzna. Jest to całkowita wysokość opony wyrażona w milimetrach – liczona od ziemi do górnej krawędzi opony. Informacja ta jest ważna przy dobieraniu zamienników, których średnica zewnętrzna nie powinna być większa o 1,5% ani mniejsza o 2% od średnicy zewnętrznej opony oryginalnej.

  Szukasz opon letnich? Sprawdź ofertę sklepu Plusgum.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Czy etui zapewnia skuteczną ochronę przed uszkodzeniami?
Czy etui zapewnia skuteczną ochronę przed uszkodzeniami?
Wielu z nas nie wyobraża już sobie życia bez smartfona. Nic w tym dziwnego, gdyż to niewielkie urządzenie może pełnić […]
Ostatnie wpisy