Wybór oświetlenia do domu

Wybór oświetlenia do domu
sposob-na
Mieszkanie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy sklep z lampami stacjonarny, czy internetowy oferuje ogromny wybór oświetlenia, od nowoczesnych lamp wiszących i ekskluzywnych, okazałych kryształowych żyrandoli, przez różnego typu lampy stojące, aż po małe punkty oświetlenia jak lampki stołowe, kinkiety czy reflektorki. Wybór stylu oświetlenia w zależności od stylu wnętrz jest oczywisty, więc nie będziemy się na tym skupiać. Podpowiadamy jednak jak wybrać oświetlenie względem potrzeb.

Strefy

Zanim przystąpimy do wyboru oświetlenia warto rozejrzeć się po domu i przemyśleć, w których miejscach robimy określone czynności – pracujemy, czytamy, uczymy się, odpoczywamy etc. W ten sposób będziemy mogli podzielić przestrzeń na swego rodzaju strefy, które będziemy odpowiednio doświetlać.

Salon i jadalnia

W salonie, szczególnie takim połączonym z jadalnią spędzamy szczególnie dużo czasu. Tu odpoczywamy, jemy, czytamy, oglądamy telewizję, przyjmujemy gości. Oświetlenie musi się dopasowywać do tych wszystkich czynności. Dlatego po pierwsze warto powiesić lampę wiszącą, która będzie dawać ciepłe rozproszone światło. Świetnie sprawdzą się też nisko zawieszone nad stołem lampy. Przy sofie warto postawić lampę stojącą, która da nam odpowiednie światło w trakcie odpoczynku, czytania czy oglądania telewizji. Jeśli zaś w naszym salonie są elementy, które szczególnie warto wyeksponować np. rzeźby lub obrazy, to najlepsze będą małe reflektorki nakierowane na te właśnie elementy.

Miejsce do pracy

Pokój do pracy, biurko w pokoju dziecięcym, a także kuchnia to miejsca pracy, w których oświetlenie jest szczególnie ważne. Krojenie, siekanie, dekorowanie potraw, pisanie, czytanie, wykonywanie prac plastycznych to wszystko czynności, które wymagają dużej precyzji, dlatego niezbędne jest właściwe i jasne oświetlenie. W kuchni doskonale sprawdzą się na przykład halogeny wbudowane w meble kuchenne, tak aby odpowiednio doświetlały blaty robocze. W pokojach do pracy i nauki oprócz ogólnego światła, warto zastosować lampy biurkowe. Równie ważne będzie mocne oświetlenie miejsca, w którym robimy makijaż i zabiegi pielęgnacyjne.

W pozostałych miejscach takich jak sypialnia czy korytarz można zastosować łagodniejsze światło. Dobrze sprawdzą się kinkiety, lampki nocne i inne źródła światła.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Jak możemy się upewnić, że pisana przez nas praca dyplomowa jest dobra?
Jak możemy się upewnić, że pisana przez nas praca dyplomowa jest dobra?
Pisanie prac dyplomowych jest ważną częścią życia studenta. Jest to bowiem jedyny sposób, dzięki któremu mogą oni udowodnić światu i […]
Ostatnie wpisy