Czym jest mostek prostowniczy?

Czym jest mostek prostowniczy?
sposob-na
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przy konstrukcji wielu elementów zasilających, takich jak wszelkiego rodzaju zasilacze, prostowniki, oraz ładowarki (np. telefoniczne), stosuje się tzw. mostek prostowniczy. Ten drobny element jest powszechnie wykorzystywany w urządzeniach zasilanych elektrycznie, przy czym warto podkreślić, że doskonale sprawdza się zarówno w przypadku wersji jedno-, jak i wielofazowych.

Rozwiązanie proste, ale niezbędne w elektronice

Na wstępie należy zaznaczyć, że mostki prostownicze są stosowane tylko wtedy, gdy określone urządzenie jest podłączone do prądu zmiennego. Wynika to z faktu, że zadaniem omawianego elementu jest przede wszystkim przetworzenie owego prądu na prąd stały. Mostki wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest doprowadzanie energii elektrycznej łącznie z koniecznością dostosowania napięcia do konkretnych potrzeb danego sprzętu. W związku z tym miejscem, w którym bez trudu zaopatrzymy się w tego typu konstrukcję, jest niemal każdy sklep z częściami elektronicznymi. Dodajmy, że same mostki prostownicze mogą występować w wielu różnych formach, choć zdecydowanie najczęściej spotykane wersje to:

  • Mostki Graetza — wykorzystywane w urządzeniach jednofazowych. Są powszechne ze względu na prostą budowę i jednocześnie wysoką efektywność działania.
  • Trójfazowe i wielofazowe — działają podobnie jak poprzedni mostek, ale wyróżniają się tym, że połączone są trzy gałęzie lub więcej, do których jest podłączane napięcie.
  • Sterowane — używany w sprzętach, w których diody prostownicze zostały zastąpione tzw. tyrystorami prostowniczymi. Pozwalają na regulację w szerokim zakresie ilości energii dostarczanej do danego odbiornika.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Badanie wzroku – z jakich elementów składa się badanie?
Badanie wzroku – z jakich elementów składa się badanie?
Badania oczu wykonywane są z wielu powodów, w tym w celu oceny funkcji wzrokowej pacjenta i wykrycia wszelkich nieprawidłowości. Ogólnym […]
Ostatnie wpisy