Czym jest mostek prostowniczy?

Przy konstrukcji wielu elementów zasilających, takich jak wszelkiego rodzaju zasilacze, prostowniki, oraz ładowarki (np. telefoniczne), stosuje się tzw. mostek prostowniczy. Ten drobny element jest powszechnie wykorzystywany w urządzeniach zasilanych elektrycznie, przy czym warto podkreślić, że doskonale sprawdza się zarówno w przypadku wersji jedno-, jak i wielofazowych.

Rozwiązanie proste, ale niezbędne w elektronice

Na wstępie należy zaznaczyć, że mostki prostownicze są stosowane tylko wtedy, gdy określone urządzenie jest podłączone do prądu zmiennego. Wynika to z faktu, że zadaniem omawianego elementu jest przede wszystkim przetworzenie owego prądu na prąd stały. Mostki wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest doprowadzanie energii elektrycznej łącznie z koniecznością dostosowania napięcia do konkretnych potrzeb danego sprzętu. W związku z tym miejscem, w którym bez trudu zaopatrzymy się w tego typu konstrukcję, jest niemal każdy sklep z częściami elektronicznymi. Dodajmy, że same mostki prostownicze mogą występować w wielu różnych formach, choć zdecydowanie najczęściej spotykane wersje to:

  • Mostki Graetza — wykorzystywane w urządzeniach jednofazowych. Są powszechne ze względu na prostą budowę i jednocześnie wysoką efektywność działania.
  • Trójfazowe i wielofazowe — działają podobnie jak poprzedni mostek, ale wyróżniają się tym, że połączone są trzy gałęzie lub więcej, do których jest podłączane napięcie.
  • Sterowane — używany w sprzętach, w których diody prostownicze zostały zastąpione tzw. tyrystorami prostowniczymi. Pozwalają na regulację w szerokim zakresie ilości energii dostarczanej do danego odbiornika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiemnaście − 13 =