Czym są maści lecznicze i jakie typy można wyróżnić na rynku?

Czym są maści lecznicze i jakie typy można wyróżnić na rynku?
sposob-na
Zdrowie i medycyna
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Maść lecznicza to substancja, którą nakłada się na skórę w celu leczenia ran, oparzeń i świądu. Może być również stosowany do dostarczania leków do skóry. Niektóre z tych substancji są wykonane z roślin, podczas gdy inne są syntetyczne. Stąd też ze względu na swoje właściwości i skład można rozróżnić wiele takich leków: maści chłodzące, na siniaki czy większe obrzęki lub stany zapalne.

Do głównych kategorii maści leczniczych należą:

Maści ściągające

Pomagają one w gojeniu się ran poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych i zmniejszanie obrzęku. Są często stosowane na oparzenia i skaleczenia.

Maść aloesowa

Roślina ta ma właściwości przeciwzapalne, które łagodzą choroby skóry, takie jak egzema i łuszczyca, a także oparzenia i ukąszenia owadów. Aloes może również pomóc w gojeniu się drobnych skaleczeń i zadrapań.

Maść z nagietka

Nagietek jest ziołem o właściwościach przeciwzapalnych, które pomaga zmniejszyć ból i obrzęk stawów związany z zapaleniem stawów lub podagrą. Jest również dobry w leczeniu skaleczeń, oparzeń i innych problemów skórnych.

Maść z masłem kakaowym

Masło kakaowe jest pozyskiwane z ziaren kakaowca i stosowane w wielu produktach kosmetycznych, ponieważ ma przyjemny zapach i odczucie na skórze; ma jednak również właściwości antybakteryjne, które niektórzy uważają za pomocne w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry lub innych rodzajów wysypki.

Ponadto można rozróżnić maści na następujące grupy:

Maści przeciwzapalne

Maści przeciwzapalne są przeznaczone do zmniejszenia stanu zapalnego i obrzęku w organizmie. Mogą one pomóc w leczeniu różnych problemów, takich jak egzema, łuszczyca, jock itch i trądzik. Produkty te zazwyczaj zawierają sterydy, które okazały się skuteczne w zmniejszaniu obrzęku, gdy są stosowane miejscowo.

Maści antybiotykowe

Maści antybiotykowe mają za zadanie zabijać bakterie na skórze poprzez atakowanie ich pod wieloma kątami jednocześnie. Oznacza to, że nawet jeśli niektóre bakterie zdołają zmutować i uodpornić się na jeden rodzaj antybiotyku, nadal będą obecne inne, które mogą skutecznie zwalczyć infekcję. Antybiotyki takie jak neomycyna lub polimyksyna B są często stosowane w takich przypadkach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Kot – dlaczego warto go mieć?
Kot – dlaczego warto go mieć?
Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Są bardzo czyste i niezależne. Łatwo się nimi opiekować i dogadują się z […]
Ostatnie wpisy