Czytniki ekranu to doskonała funkcjonalność dla osób niewidomych!

Czytniki ekranu to doskonała funkcjonalność dla osób niewidomych!
sposob-na
Zdrowie i medycyna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czytniki ekranu istnieją od wczesnych lat 80. i są obecnie szeroko stosowane przez osoby z niepełnosprawnością wzroku. Jednym z najpopularniejszych czytników ekranu jest Jaws firmy Freedom Scientific (dawniej znany jako Window-Eyes).

Jak to działa

Jedni określają to jako program udźwiękawiający, inni nazywają to zwyczajnie czytnikiem ekranu. Założenie jest jednak jedno, ułatwić obsługę komputera osobom niewidomym, lub niedowidzącym.

Czytnik ekranu, czy też program udźwiękawiający to oprogramowanie, które odczytuje na głos to, co znajduje się na ekranie. Z początku użytkowanie może wydawać się wymagające, ponieważ na ekranie stykamy się z ogromem treści, ale kiedy już przyzwyczaimy się do działania programu, posługiwać będziemy się nim płynnie i bez większych trudności.

Ułatwiają również rozrywkę!

Jeśli masz ochotę obejrzeć serial lub film, np. przy wykorzystaniu Netflixa, program udźwiękawiający oferuje audiodeskrypcję, która wyjaśnia, co dzieje się na ekranie, oraz odczytuje słowa wypowiadane przez bohaterów. To rozwiązanie pozwoli Ci na komfortowe obcowanie z ulubioną treścią!

To jednak nie wszystko, programy takie jak Jaws, to Twoja druga wirtualna ręka. Zrobisz z nimi praktycznie wszystko, może programować, rozwiązywać obliczenia matematyczne, uzyskasz interpretację tekstów muzycznych i pisanych. Czytnik ekranu, czy też program udźwiękawiający stworzony został z myślą o każdej czynności, którą możemy normalnie wykonać siadając do komputera, jednak skompilowane zostało to z myślą o osobach, które są niewidome.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Podstawy komfortowego snu
Podstawy komfortowego snu
Komfort snu jest bardzo istotny dla naszego zdrowia. Sen to czas regeneracji: odpoczynku, relaksu, oszczędności energii i utrzymania równowagi w […]
Ostatnie wpisy