Dezynsekcja – czym jest i jakie są jej rodzaje?

Dezynsekcja – czym jest i jakie są jej rodzaje?
sposob-na
Człowiek i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dezynsekcja to proces usuwania szkodników z zainfekowanych materiałów, takich jak żywność i odzież. Nie można tego mylić z pojęciem dezynfekcji, który dotyczy przede wszystkim kwestii zwalczania bakterii.

Termin dezynsekcja odnosi się do usuwania szkodników z zainfekowanych materiałów, takich jak żywność i odzież. W szerszym znaczeniu, może również opisywać eliminację wszystkich gatunków szkodników, które są szkodliwe dla ludzi lub naszego rolnictwa.

Procesy dezynfekcji obejmują obróbkę cieplną i obróbkę na zimno (zamrażanie). Obróbka cieplna polega na podgrzaniu zainfekowanego materiału do temperatury, która zabija wszystkie obecne w nim żywe organizmy. Obróbka na zimno polega na zamrażaniu zainfekowanego materiału do temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza przez dłuższy czas, tak aby żaden żywy organizm nie mógł w nim przetrwać. Metoda ta jest często stosowana w przypadku produktów mięsnych i innych środków spożywczych, których nie można wystarczająco podgrzać bez spowodowania ich uszkodzenia.

Dezynsekcja owadów

Owady mogą być zabijane za pomocą ciepła lub zimna, ale w przypadku operacji na dużą skalę znacznie łatwiej jest użyć środków chemicznych. Środki owadobójcze są stosowane na powierzchniach, gdzie owady mogą żyć i rozmnażać się (takich jak ściany i podłogi), co zabija je w momencie kontaktu z nimi. Środki dezynfekujące to nietoksyczne substancje, które również zabijają bakterie i grzyby na powierzchniach bez szkody dla ludzi.

Dezynsekcja gryzoni

Gryzonie mogą być zabijane przy użyciu pułapek z trucizną lub pułapek, które porażają je prądem, gdy wchodzą do określonych obszarów domu. Trucizna jest zazwyczaj trutką na szczury zawierającą warfarynę (trutka na szczury) lub bromadiolon (przynęta na szczury). Rodentycydy działają przez kilka dni, zanim zaczną działać – dlatego należy sprawdzać, czy wszystkie pułapki żywołowne są nadal na swoim miejscu!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Rehabilitacja po kontuzji – dlaczego warto z niej skorzystać?
Rehabilitacja po kontuzji – dlaczego warto z niej skorzystać?
Z wiekiem nasze ciała ulegają zużyciu. Może to być wynikiem wypadków lub urazów, ale zdarza się też po prostu z […]
Ostatnie wpisy