Do czego służą elektromagnesy?

Elektromagnesy w samochodach pojawiają się w różnych miejscach. Zazwyczaj jednak mamy na myśli te, które odpowiadają za sprzęgła alternatora i – przede wszystkim – kompresora klimatyzacji. Zwłaszcza w przypadku sprężarki, elektromagnes jest niezmiernie ważny, ponieważ pozwala on na jej uruchamianie i wyłączanie, w zależności od potrzeb. Trzeba wiedzieć, że kompresor jest bardzo dużym obciążeniem dla silnika i nie może pracować stale, a jedynie w pewnych cyklach. Inaczej doszłoby do wytworzenia zbyt wysokiego ciśnienia i rozerwania instalacji.

Działanie sprzęgła elektromagnetycznego

Sprzęgło takie składa się z tarczy oraz zewnętrznego pierścienia, który przyciągany jest przy tytułowy elektromagnes. W ten sposób, po podaniu na cewkę napięcia, następuje przyciągnięcie pierścienia do tarczy i przeniesienie napędu. Dlatego też sterownik silnika jest w stanie samoczynnie włączać i wyłączać kompresor klimatyzacji (bądź alternator) wtedy, gdy jest taka potrzeba. Umożliwia to poprawne działanie układu.

Co w razie awarii elektromagnesu?

Gdy sprzęgło elektromagnetyczne nie działa poprawnie, zazwyczaj pozostaje na stałe rozłączone. Nie działa wtedy w ogóle układ chłodzenia wnętrza lub alternator, zależnie które sprzęgło uległo uszkodzeniu. Najczęstszy powód to przegrzanie i spalenie cewki, choć zdarza się też zużycie materiału ciernego tarczy. W sklepach takich jak https://shop.acauto.pl możemy kupić zamienny elektromagnes kompresora klimatyzacji, co pozwoli na naprawienie samochodu. Wymiana nie jest skomplikowana, zazwyczaj nie ma konieczności otwierania układu, co wymaga uprzedniego odzyskania czynnika chłodniczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 × 1 =