Do czego służą elektromagnesy?

Do czego służą elektromagnesy?
sposob-na
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Elektromagnesy w samochodach pojawiają się w różnych miejscach. Zazwyczaj jednak mamy na myśli te, które odpowiadają za sprzęgła alternatora i – przede wszystkim – kompresora klimatyzacji. Zwłaszcza w przypadku sprężarki, elektromagnes jest niezmiernie ważny, ponieważ pozwala on na jej uruchamianie i wyłączanie, w zależności od potrzeb. Trzeba wiedzieć, że kompresor jest bardzo dużym obciążeniem dla silnika i nie może pracować stale, a jedynie w pewnych cyklach. Inaczej doszłoby do wytworzenia zbyt wysokiego ciśnienia i rozerwania instalacji.

Działanie sprzęgła elektromagnetycznego

Sprzęgło takie składa się z tarczy oraz zewnętrznego pierścienia, który przyciągany jest przy tytułowy elektromagnes. W ten sposób, po podaniu na cewkę napięcia, następuje przyciągnięcie pierścienia do tarczy i przeniesienie napędu. Dlatego też sterownik silnika jest w stanie samoczynnie włączać i wyłączać kompresor klimatyzacji (bądź alternator) wtedy, gdy jest taka potrzeba. Umożliwia to poprawne działanie układu.

Co w razie awarii elektromagnesu?

Gdy sprzęgło elektromagnetyczne nie działa poprawnie, zazwyczaj pozostaje na stałe rozłączone. Nie działa wtedy w ogóle układ chłodzenia wnętrza lub alternator, zależnie które sprzęgło uległo uszkodzeniu. Najczęstszy powód to przegrzanie i spalenie cewki, choć zdarza się też zużycie materiału ciernego tarczy. W sklepach takich jak https://shop.acauto.pl możemy kupić zamienny elektromagnes kompresora klimatyzacji, co pozwoli na naprawienie samochodu. Wymiana nie jest skomplikowana, zazwyczaj nie ma konieczności otwierania układu, co wymaga uprzedniego odzyskania czynnika chłodniczego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Co to jest cięcie plazmowe cnc?
Co to jest cięcie plazmowe cnc?
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest cięcie plazmowe cnc, należy wiedzieć najpierw czym jest plazma. Plazma jest to zjonizowana […]
Ostatnie wpisy