Podczas każdego wysiłku fizycznego dochodzi do zwiększonego zapotrzebowania na energię, co bezpośrednio przekłada się na liczbę spalanych kalorii. W zależności od rodzaju uprawianego sportu i intensywności ćwiczeń, podczas godzinnego treningu spalamy od 300 do nawet 1000 kcal.
W zależności, od jakich tego efektów treningu oczekujemy, musimy odpowiednio skomponować zarówno plan treningowy jak i zbilansowaną dietę.
Jeżeli celem jest zwiększenie masy mięśniowej, powinniśmy skupić się na ćwiczeniach siłowych, a nasz bilans kaloryczny musi być dodatni, co oznacza, że musimy dostarczyć organizmowi więcej kalorii, niż potrzebuje. I odwrotnie, jeśli priorytetem aktywności jest redukcja wagi, liczba przyswajanych kalorii musi być niższa. Pomocne jest określenie całkowitej przemiany materii organizmu, w odniesieniu do której ustalamy liczbę kalorii potrzebnych do osiągnięcia założonego celu w treningu.
Aby dowiedzieć się, ile kalorii spalamy podczas wysiłku fizycznego, najlepiej skorzystać z internetowego kalkulatora, takiego jak np. https://mindyourbody.pl/kalkulatory/spalone-kalorie/. Przy jego użyciu określimy nie tylko zużycie kaloryczne po treningu, ale też to, które wynika z codziennych czynności. Powiązanie wyników z wagą, wiekiem i tętnem powysiłkowym, daje wiarygodne wskazania, dzięki temu łatwiej planować zarówno rodzaj treningu jak i jego objętość.
Przykładowe wartości spalonych kalorii podczas godzinnego wysiłku: