Przydomowe oczyszczalnie ścieków stosowane są zwykle w gospodarstwach domowych pozbawionych dostępu do infrastruktury kanalizacyjnej. To praktyczne instalacje, które z powodzeniem zastępują stosowane powszechnie szamba.
Inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków się opłaca. Jej eksploatacja nie wymaga wielkich nakładów, związanych np. z regularnym wywozem nieczystości. Ścieki oczyszczone w przydomowej oczyszczalni można bowiem odprowadzić bezpośrednio do gruntu. Konstrukcje pozbawione są też automatyki, dzięki czemu są praktycznie bezawaryjne.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków. W każdym z nich oczyszczanie odbywa się na dwóch podstawowych etapach. Pierwszym jest oczyszczanie beztlenowe, które zachodzi w osadniku gnilnym. Za ten proces odpowiadają bakterie beztlenowe, a także procesy fizyczne. Podczyszczone ścieki – które po tym etapie powinny być już klarowne i pozbawione większości zawiesin – trafiają następnie do oczyszczania w warunkach tlenowych.
To, w jaki sposób ścieki zostaną finalnie oczyszczone, zależy od typu instalacji. Proces oczyszczania tlenowego może zachodzić w drenażu rozsączającym, filtrze piaskowym, lub filtrze gruntowo-roślinnym. Dobór odpowiedniego rozwiązania zależy przede wszystkim od rodzaju gruntu, poziomu wód gruntowych, a także m.in. rozmiarów działki.
W niektórych przydomowych systemach oczyszczania stosuje się też technologie wykorzystujące złoża biologiczne oraz komory napowietrzania – ich zastosowanie wymaga jednak montażu dodatkowych zbiorników. Duży wybór urządzeń tego typu jest dostępny na https://centrum-sciekow.pl.