Niestety pożyczając komuś pieniądze ani my prywatnie, ani firmy pożyczkowe nie możemy mieć pewności, że je odzyskamy. Nawet podpisanie stosownej umowy nie chroni. Dłużnicy bez trudu mogą ignorować wezwania do zapłaty, ukrywać się czy nawet przenieść się do innego kraju. Jak więc odzyskać stracone w ten sposób pieniądze?
Ważne jest, aby dług udowodnić. Może to być umowa, ale wystarczy też pisemne oświadczenie dłużnika, że wie, że ma pieniądze do oddania. Taki dowód przyda się, gdy dojdzie do sprawy w sądzie. Ale warto najpierw spróbować od negocjacji z dłużnikiem, jeśli to nie wychodzi wtedy pierwszym krokiem prawnym jest wysłanie tzw. „Przedsądowego wezwania do zapłaty”. Nie trzeba sprawy zgłaszać na policję wcześniej. Pismo można wysłać kiedy nie możemy dogadać się z dłużnikiem, a mamy nadzieję, że uda się uniknąć sprawy w sądzie. Jeśli i to nie zadziała niestety kolejnym krokiem jest już e-sąd lub sąd tradycyjny, który zwykle wyrokiem ustanawia komornika nad dłużnikiem.
Najczęściej firmy pożyczkowe mają swoje własne działy windykacji, które pracują nad zlokalizowaniem dłużnika i skłonieniem go do spłacenia pożyczki po dobroci. Jeśli dłużnik jest nieuchwytny wtedy sprawa trafia do sądu i do komornika. Ale można też zatrudnić firmę specjalizującą się w odzyskiwaniu długów. Takie firmy świadczą usługi nie tylko innym przedsiębiorstwom, ale też dla osób prywatnych. Ich skuteczność jest bardzo wysoka, więc jeśli nie mamy innego pomysłu jak skłonić dłużnika do oddania pieniędzy lub jesteśmy firmą, która nie może tego przeciągać w nieskończoność to taka firma będzie najlepszym wyjściem.
Artykuł napisany we współpracy z Kancelarią Prawniczą Agnieszka Lisiecka – zajmująca się obsługą prawną z zakresu wszystkich gałęzi prawa.
Sprawdź: “windykacja długów Poznań”.