Jak sprawdza się stan metalowych konstrukcji?

Jak sprawdza się stan metalowych konstrukcji?
sposob-na
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badanie wizualne i za pomocą spektrometru

Konstrukcje metalowe wykorzystuje się m.in. do budowy mostów, dachów, hal magazynowych, czy też różnego rodzaju zbiorników. Ich popularność wynika głównie z dużej trwałości. Niestety charakterystyczną cechą metalu jest to, że pod wpływem długotrwałego działania niekorzystnych czynników, jego trwałość może ulec znacznemu skróceniu. Aby tego uniknąć, konieczne jest regularne sprawdzanie konstrukcji metalowych pod kątem pęknięć, zarysowań lub innych nieprawidłowości.

Podstawową metodą badania jest metoda wizualna. Jest to badanie wzrokowe przeprowadzane przez wykwalifikowanych pracowników. Za jego pomocą wykrywa się widoczne nieciągłości na powierzchni konstrukcji. Do szczegółowego badania stanu poszczególnych elementów konstrukcyjnych wykorzystuje się inne, bardziej szczegółowe metody. Jedną z nich jest spektrometria. Za pomocą spektrometru podczerwieni sprawdzić można zawartość metalu w danym materiale, porównywać je z normami i na tej podstawie wykrywać nieprawidłowości.

Zastosowanie ultradźwięków i innych metod

Wśród innych stosowanych metod sprawdzania konstrukcji metalowych są te z wykorzystaniem ultradźwięków. Badania ultradźwiękowe należą do grupy badań nieniszczących i pozwalają na wykrycie pęknięć oraz rozwarstwień materiału. W przeciwieństwie do badań radiograficznych, zastosowanie ultradźwięków jest całkowicie bezpieczne dla osób przeprowadzających kontrolę. Prawidłowa obsługa urządzenia generującego ultradźwięki wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia.

Wśród innych metod badania stanu konstrukcji metalowych na uwagę zasługują badania magnetyczno-proszkowe. Polegają na wzbudzeniu pola magnetycznego w badanym materiale. W miejscach, w których występują pęknięcia lub inne wady pojawia się rozproszenie proszku magnetycznego wykorzystywanego podczas badania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
W jaki sposób zlikwidować kurze łapki?
W jaki sposób zlikwidować kurze łapki?
Kurze łapki to jeden z najwcześniejszych symboli starzenia, który pojawia się już po 25. roku życia wokół oczu, najczęściej u […]
Ostatnie wpisy