Jak stworzyć salę kinową we własnym salonie?

Jak stworzyć salę kinową we własnym salonie?
sposob-na
Mieszkanie
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Chyba każdy kiedyś marzył o własnej sali kinowej w domowym zaciszu. Możliwość cieszenia się najbardziej intensywnymi wrażeniami bez wychodzenia z domu jest bardzo kusząca. Do tego oczywiście niezbędny jest telewizor odpowiedniej rozdzielczości, gwarantujący najwyższą jakość obrazu – jednak nie tylko. Równie ważny jest także wystrój pomieszczenia i meble, które w nim umieścimy. Musimy zadbać o odpowiednie wyciszenie ścian, sprzęt audio, oświetlenie i komfort podczas oglądania. Dowiedz się, jak – niskim kosztem – urządzić salę kinową w swoim domu.

Własne kino domowe – coś więcej niż telewizor i głośniki

Aranżację przestrzeni sali kinowej powinniśmy zacząć od określenia, jakiej przestrzeni potrzebujemy – ile osób będziemy maksymalnie gościć i jaką ilość miejsca chcemy im zapewnić. Jest to bardzo istotne, jeśli nie chcemy przekroczyć ustalonego budżetu. Późniejszym etapem jest rozplanowanie przestrzeni – ile kanap i gdzie chcemy je postawić. Możemy wziąć pod uwagę narożniki skórzane, ponieważ doskonale dopasowują się one do pomieszczenia, zapewniając mu odpowiednią przestronność, jednocześnie zachowując typowo kinową stylistykę. Zanim jednak przystąpimy do zakupu mebli, powinniśmy zadbać o odpowiednie wyciszenie naszej sali kinowej. Najtańszym i najłatwiejszym sposobem na to jest użycie pianki akustycznej – powinniśmy ją bez problemu dostać w każdym większym sklepie budowlanym. Na wyciszenie nie wydamy majątku, a efekt będzie zniewalający – zaraz po zamontowaniu pianki na ścianach poczujemy się jak w kinie.

Kolejną kwestią, której nie można pominąć, jest dywan. W kinach jest to zazwyczaj wykładzina, jednak ze względu na małą przestrzeń możemy sobie pozwolić na nieco większy komfort. Pamiętajmy jednak, że nie może on być zbyt miękki, ponieważ gdy postawimy na nim kanapy, bardzo szybko może się zniszczyć. Szara wykładzina sprawdzi się równie dobrze, aczkolwiek wygoda użytkowania będzie nieco mniejsza. Wynika to z faktu, że materiał, z którego produkuje się wykładziny, jest dość szorstki i sztywny – przez to może wywoływać pewien dyskomfort, jeśli będziemy po nim chodzić boso lub w skarpetkach.

Sprzęt audio i wideo a aranżacja sali kinowej

Z całą pewnością największe koszty podczas tworzenia własnej sali kinowej będą związane z zakupem sprzętu – telewizora i głośników. Musi to być sprzęt najwyższej jakości, aby cała inwestycja nie poszła na marne. Ekran powinien posiadać jak największą rozdzielczość, a jakość HD to absolutne minimum. Jednak dużo ważniejszy, jeśli chodzi o wrażenia podczas seansu, jest dźwięk. Ilość kolumn, które umieścimy w sali, zależy przede wszystkim od jej rozmiarów. Pamiętajmy o tym, że ich liczba musi być parzysta, aby umożliwić nam symetryczne rozmieszczenie. W przypadku największych pomieszczeń będziemy musieli zaopatrzyć się w 6 lub nawet 8 kolumn. Cztery z nich należy rozmieścić w kątach sali, a pozostałe natomiast po bokach. W średnich salach w zupełności wystarczą nam 4 rozmieszczone w kątach głośniki. Jeśli z kolei chodzi o te najmniejsze, dwie kolumny umieszczone z przodu sali, obok ekranu, powinny w zupełności wystarczyć.

Jeśli mamy ochotę jeszcze bardziej wzbogacić wystrój sali tworząc przy tym niepowtarzalny klimat, możemy zastanowić się nad zakupem listw ledowych. Umieszczając je u szczytu ścian, zaraz przy suficie, stworzymy atmosferę, która zabierze wszystkich obecnych w zupełnie inny wymiar. Niektóre ledy posiadają również opcję regulacji natężenia światła, przez co możemy nim operować jak w najprawdziwszej sali kinowej najwyższej klasy.

Komfort oglądania – czyli kanapy w domowym kinie

Ostatnim, ale niezwykle ważnym czynnikiem są kanapy, które umieścimy w naszej – prawie już gotowej – domowej sali kinowej. Najlepszym sposobem na dobranie mebli jest po prostu przetestowanie ich. Musimy pamiętać o tym, że najdłuższe seanse kinowe mogą trwać nawet po kilka godzin, a kiedy mamy do dyspozycji własną salę kinową, czas ten może się jeszcze wydłużyć. Właśnie dlatego musimy zadbać o siedzenia, które zapewnią nam najwyższy komfort. Pierwszą kwestią jest miękkość, w przypadku której tak naprawdę decydują jedynie nasze preferencje. Jeśli wiemy, że będziemy zapraszać wielu gości do naszej sali, starajmy się znaleźć złoty środek. Z kolei planując salę do użytku dla siebie i rodziny, kierujmy się tylko i wyłącznie własnym gustem. W kwestii estetyki powinniśmy postawić na skórę w kolorze brązu lub czerni – właśnie te barwy pasują najlepiej do przestrzeni kinowej.

Poszczególne fasony i walory estetyczne mebli możemy obejrzeć i porównać ze sobą w sklepach, takich jak ten: https://bostonsofa.pl/sofy-dwuosobowe-z-funkcja-relax-skorzane.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Jakie firany najlepiej pasują do salonu?
Jakie firany najlepiej pasują do salonu?
Salon jest wizytówką każdego domu, dlatego jego aranżacja powinna być przemyślana od A do Z. Dekoracja okienna stanowi jeden z […]
Ostatnie wpisy