Laboratorium to miejsce, do którego dostęp mają wyłącznie nieliczni. Praca w tym miejscu wiąże się z przestrzeganiem wielu zasad, przede wszystkim tych związanych z bezpieczeństwem i higieną. Na czym dokładnie polega praca w laboratorium? Kto może się podjąć tego zadania? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł.
Jednym z głównych obowiązków laboranta, czyli osoby pracującej w laboratorium, jest pobieranie próbek materiałów, a także wykonywanie analiz m.in. surowców i różnego rodzaju produktów. Aby móc pracować na tym stanowisku, wymagane jest co najmniej średnie wykształcenie techniczne. W niektórych placówkach pracodawcy oczekują dyplomu ukończenia studiów wyższych na takich kierunkach jak: biologia, chemia czy mikrobiologia. Laborantów możemy spotkać w różnych branżach, np. chemicznej, spożywczej i farmaceutycznej. Mogą oni także być zatrudnieni w takich instytucjach, jak np. sanepid.
Praca w laboratorium wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Konieczne jest przestrzeganie zasad związanych z bezpieczeństwem i higieną wykonywanej pracy. Z tego też powodu laborant, podczas wykonywania swoich obowiązków, musi mieć na sobie fartuch laboratoryjny, rękawiczki oraz maseczkę ochronną. Musi mieć zapewnione bezpieczne, a przede wszystkim sterylne warunki pracy. Jednym z wymagań, stawianych przed laborantami jest dobra znajomość sprzętu używanego w laboratoriach oraz systemów komputerowych, które służą do analizowania i gromadzenia uzyskanych danych.