Pierwsza wizyta u psychologa – jak się do niej przygotować?

Są sytuacje w naszym życiu, kiedy mimo usilnych starań, nie możemy sobie poradzić z pewnymi sytuacjami i emocjami, które w nas budzą. Wówczas warto skorzystać ze wsparcia osoby, jaką jest psycholog. Pierwsza wizyta u specjalisty może budzić sporo obaw. Podpowiadamy, jak się do niej przygotować, by przebiegła w sposób pomyślny.

Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u psychologa?

Aby oswoić lęk przed wizytą u specjalisty, warto dowiedzieć się, w jaki sposób może przebiegać spotkanie. Wiedza ta sprawi, że będziemy wiedzieć, czego spodziewać się i oczekiwać po pierwszym spotkaniu. Otóż na samym wstępie, psycholog przeprowadza zawsze wywiad psychologiczny. Ma on na celu poznanie pacjenta oraz rozeznanie się w jego trudnościach. Jeżeli posiadamy opinie wydane przez innych psychologów, wypisy ze szpitala czy listę zażywanych leków – warto je przedstawić. Mogą być one niezwykle przydatne do ustalenia planu działania.

Kolejny krokiem, który warto uczynić przed wizytą w gabinecie psychologa, jest zastanowienie się nad tym, jakie są oczekiwania względem terapii. Warto przygotować listę tematów, które chcemy poruszyć. Dobrze jest ją ze sobą zabrać, gdyż w natłoku innych informacji, niektóre z kwestii mogą nam umknąć. Kluczową kwestią jest także pozytywne nastawienie pacjenta i chęć przedstawienia wszystkich swoich problemów innej osobie, co nie jest łatwym zadaniem. Warto więc zastanowić się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami, wszelkimi trudnościami oraz emocjami, które im towarzyszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

pięć × dwa =