Jakie korzyści zdrowotne wynikają z picia kawy?

Jakie korzyści zdrowotne wynikają z picia kawy?
sposob-na
Człowiek i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kawa jest popularnym napojem od tysięcy lat. Pierwsze odnotowane użycie kawy jako napoju leczniczego miało miejsce w X wieku w Arabii. Obecnie kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie.

Kawa zawiera ponad 1000 związków, w tym przeciwutleniacze, które, jak się uważa, przyczyniają się do jej korzyści zdrowotnych. 

Korzyści zdrowotne płynące z picia zestawów kaw są ogromne i obejmują:

Obniżenie ciśnienia krwi 

Ostatnie badanie wykazało, że spożywanie czterech filiżanek kawy z kofeiną dziennie może obniżyć ciśnienie krwi nawet o 5 mm Hg u osób z nadciśnieniem (wysokie ciśnienie krwi). Inne badanie wykazało, że picie pięciu filiżanek kawy bezkofeinowej dziennie może również nieznacznie obniżyć ciśnienie krwi.

Niższe ryzyko cukrzycy typu 2 

Kilka badań powiązało umiarkowane spożycie kawy z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2 i poprawą wrażliwości na insulinę u osób z cukrzycą typu 2. Przegląd z 2016 roku wykazał również, że wyższe spożycie kawy było związane ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, choć większe i częstsze spożycie było związane z większą redukcją ryzyka.

Zmniejszone ryzyko choroby Parkinsona 

W dużym badaniu z 2017 roku stwierdzono, że osoby, które piły dwie do trzech filiżanek dziennie, miały około połowę ryzyka rozwoju choroby Parkinsona lub rozwinięcia jej objawów w porównaniu z osobami, które piły mniej niż jedną filiżankę tygodniowo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Jakie są koszty dzierżawy sprzętu biurowego?
Jakie są koszty dzierżawy sprzętu biurowego?
Dzierżawa sprzętu biurowego to wygodna i tania alternatywa leasingu lub zakupu nie tylko dla małych i początkujących przedsiębiorców: z opcji […]
Ostatnie wpisy