W polskim klimacie konieczne jest ogrzewanie budynków przez kilka miesięcy w roku. Dobór paliwa do tego celu zależy od wielu czynników, z których najważniejszym jest rodzaj pieca. Najpopularniejsze są takie, w których spala się drewno lub węgiel albo też gaz ziemny. Rzadziej stosuje się kotły na olej opałowy. Bardzo ważnym kryterium wyboru rodzaju ogrzewania jest cena materiału opałowego, a coraz częściej także jego wpływ na czyste powietrze, a tym samym zdrowie.
Najpopularniejszym materiałem opałowym jest węgiel kamienny, który jest bardzo energetyczny, a w porównaniu z innymi paliwami jego cena jest dość atrakcyjna. Na rynku dostępnych jest kilka jego rodzajów, o różnej wielkości i właściwościach spalania. Można wyróżnić większe ziarna: orzech, kostka, kęsy, oraz drobniejsze, tak zwany groszek. Całkiem drobne ziarna węgla, czyli miał lub muł powodują duże zanieczyszczenia środowiska, dlatego w niektórych regionach ich używanie jest zabronione. Ostatnio coraz bardziej popularne staje się ogrzewanie ekogroszkiem, ponieważ ma on wiele zalet. Jest dość tani, a jego mała zawartość siarki jest korzystna dla przewodów kominowych i nie wpływa negatywnie na czystość powietrza.
Drewno w nieprzetworzonej postaci jako opał stosowane jest najdłużej, jest najbardziej ekologiczny. Jednak jego wydajność energetyczna nie jest zbyt duża, a cena bywa dość wysoka. Nie jest to więc opłacalny materiał opałowy, a jego użytkowanie w piecach wymaga dość dużego nakładu pracy. Świetnie sprawdza się za to w kominkach, stanowiących dodatkowe ogrzewanie i ozdobę pomieszczenia. Drewno przetworzone, w postaci brykietów, czy pelletu, czyli sprasowanych odpadów, znajduje zastosowanie w specjalnie przeznaczonych do tego kotłach, które zwykle są ładowane automatycznie.