Jakie materiały nadają się na opał?

Jakie materiały nadają się na opał?
sposob-na
Mieszkanie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W polskim klimacie konieczne jest ogrzewanie budynków przez kilka miesięcy w roku. Dobór paliwa do tego celu zależy od wielu czynników, z których najważniejszym jest rodzaj pieca. Najpopularniejsze są takie, w których spala się drewno lub węgiel albo też gaz ziemny. Rzadziej stosuje się kotły na olej opałowy. Bardzo ważnym kryterium wyboru rodzaju ogrzewania jest cena materiału opałowego, a coraz częściej także jego wpływ na czyste powietrze, a tym samym zdrowie.

Najczęściej stosowany – węgiel

Najpopularniejszym materiałem opałowym jest węgiel kamienny, który jest bardzo energetyczny, a  w porównaniu z innymi paliwami jego cena jest dość atrakcyjna. Na rynku dostępnych jest kilka jego rodzajów, o różnej wielkości i właściwościach spalania. Można wyróżnić większe ziarna: orzech, kostka, kęsy, oraz drobniejsze, tak zwany groszek. Całkiem drobne ziarna węgla, czyli miał lub muł powodują duże zanieczyszczenia środowiska, dlatego w niektórych regionach ich używanie jest zabronione. Ostatnio coraz bardziej popularne staje się ogrzewanie ekogroszkiem, ponieważ ma on wiele zalet. Jest dość tani, a jego mała zawartość siarki jest korzystna dla przewodów kominowych i nie wpływa negatywnie na czystość powietrza.

Drewno – materiał ekologiczny

Drewno w nieprzetworzonej postaci jako opał stosowane jest najdłużej, jest najbardziej ekologiczny. Jednak jego wydajność energetyczna nie jest zbyt duża, a cena bywa dość wysoka. Nie jest to więc opłacalny materiał opałowy, a jego użytkowanie w piecach wymaga dość dużego nakładu pracy. Świetnie sprawdza się za to w kominkach, stanowiących dodatkowe ogrzewanie i ozdobę pomieszczenia. Drewno przetworzone, w postaci brykietów, czy pelletu, czyli sprasowanych odpadów, znajduje zastosowanie w specjalnie przeznaczonych do tego kotłach, które zwykle są ładowane automatycznie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Dlaczego warto zdecydować się na telefon wodoszczelny?
Dlaczego warto zdecydować się na telefon wodoszczelny?
Wodoodporne telefony stają się coraz bardziej popularne, ale dlaczego? Aby zrozumieć, dlaczego wodoodporne telefony stają się tak popularne, musisz najpierw […]
Ostatnie wpisy