Jakie rodzaje amortyzatorów do motocykli jesteśmy w stanie wyróżnić?

Jakie rodzaje amortyzatorów do motocykli jesteśmy w stanie wyróżnić?
sposob-na
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Istnieje wiele rodzajów amortyzatorów, ale możemy wyróżnić następujące:

Amortyzatory wypełnione gazem

Amortyzatory te posiadają wkład z gazem azotowym, który oddziela tłok od drążka. Najczęściej można je spotkać w samochodach ciężarowych, sportowych i innych pojazdach, które potrzebują dużej siły tłumienia. Amortyzatory wypełnione gazem są znacznie droższe od innych typów amortyzatorów. Nie są też tak trwałe jak inne typy i wymagają częstszej wymiany.

Amortyzatory hydrauliczne

Amortyzatory hydrauliczne wykorzystują płyn przechowywany pod ciśnieniem zamiast gazu do sterowania ruchem pomiędzy ściskającymi tłokami a wysuwającymi się prętami (wałkami). Amortyzatory hydrauliczne mogą być stosowane jako konwencjonalne amortyzatory, tj. kontrolujące ruch zawieszenia (jak opisano powyżej), lub jako amortyzatory energii o zmiennej sztywności działające na siły przyspieszenia pojazdu (w tym kontrola przechyłu). Płyn stosowany w amortyzatorze hydraulicznym to zazwyczaj olej, ale może to być również woda. Ciśnienie w amortyzatorach jest kontrolowane przez zawory (zawory zwrotne) i pompy. Tego typu amortyzatory wykorzystuje się w motocyklach WSK 125.

Amortyzatory wypełnione powietrzem

Amortyzatory te posiadają komorę powietrzną pomiędzy tłokiem a drążkiem w celu zmniejszenia szorstkości. Komora powietrzna jest pod ciśnieniem gazu azotowego lub gazu sprężonego, takiego jak azot lub argon. Ciśnienie w komorze powietrznej można regulować za pomocą kompresora, aby zwiększyć lub zmniejszyć ciśnienie w komorze powietrznej. Możliwe jest również usunięcie części powietrza z komory, aby uczynić ją bardziej miękką lub sztywną.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Zaproszenie na parapetówkę – czym obdarować znajomych?
Zaproszenie na parapetówkę – czym obdarować znajomych?
Idealny prezent do nowego mieszkania sprawić może wiele problemów. Powinien być przede wszystkim funkcjonalny, ale jednocześnie uniwersalny. Oczywiście nie całkowicie […]
Ostatnie wpisy