Jakie są rodzaje zdjęć?

Od wielu lat jedną z istotnych dziedzin sztuki pozostaje fotografia. Można się nią zajmować zarówno amatorsko, wykorzystując do robienia zdjęć zwykłe, tanie aparaty cyfrowe lub analogowe, jak i profesjonalnie – w specjalistycznym studiu fotograficznym wyposażonym w aparaty najwyższej klasy, kosztujące często nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Bez względu na to, czy traktujemy fotografię jako swoją pasję, czy też pozwala nam ona zarabiać na życie, powinniśmy być świadomi istnienia jej różnych typów i rodzajów.

Wielość wyboru

Fotografia dzieli się, najogólniej mówiąc, na artystyczną oraz użytkową. Ta pierwsza odmiana obejmuje wszelkie zdjęcia robione z zamysłem zachwycania się nimi. Posiadają one duże walory estetyczne i można je oglądać m.in. na wystawach, w specjalnych albumach lub na przeznaczonych do tego stronach internetowych.

Z kolei fotografia użytkowa obejmuje przede wszystkim zdjęcia reklamowe, których celem jest promowanie produktów lub usług danej firmy. Poza tym, do tego typu fotografii zaliczamy również zdjęcia reportażowe, wykorzystywane do udokumentowania jakiegoś wydarzenia.

Można też dokonać bardziej szczegółowego usystematyzowania rodzajów fotografii, ze względu na:

– typ obiektu, który fotografujemy – portretowa, okolicznościowa, przyrodnicza lub krajobrazowa
– miejsce – plenerowa, studyjna oraz wewnątrz budynków
– przeznaczenie – użytkowa , prasowa, dokumentalna, reportażowa

Często można spotkać także zdjęcia artystyczna, do której można zaliczyć m.in. fotografię na płótnie. Profesjonalne studia zajmują się też tworzeniem zdjęć okolicznościowych, czego przykładem może być fotografia ślubna w Poznaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery × 3 =