Jakie znaki są umieszczane na autostradach?

Jakie znaki są umieszczane na autostradach?
sposob-na
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Spora część Polski wciąż nie jest opleciona gęstą siecią autostrad, wiele osób mało kiedy takimi drogami jeździ. Stąd też możemy nie być świadomi tego, jakie oznakowanie na tego typu drogach możemy spotkać. Warto w takim razie spojrzeć do kodeksu, ale postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik na ten temat.

Zaglądamy do przepisów

To, co można powiedzieć o praktycznie każdym producencie znaków drogowych to to, że musi on mieć w swojej ofercie także znaki dla autostrad. W dzisiejszym świecie jest to niemal koniecznością, aby być poważną firmą. Jednak wróćmy do kwestii samych oznaczeń. Otóż najważniejszym znakiem jest duża niebieska tablica, na której mamy biały piktogram drogi dwujezdniowej oraz wiaduktu.

Oznacza ona tyle, że właśnie wjechaliśmy na drogę o przyspieszonym ruchu. Za nim możemy rozwijać prędkość aż do 140 kilometrów na godzinę, chyba że jest to ograniczone innymi znakami. Warto tu zauważyć, że na autostradzie zobaczymy ograniczenia prędkości do 100, 110, 120 i 130 km/h wyrażony zwyczajnymi znakami, jednak na żadnej innej drodze nie będziemy mogli ich spostrzec.

Gdzie zamawiać znaki?

Jeżeli pracujemy dla firmy zarządzającej autostrada, to zapewne będziemy regularnie wymieniać na niej oznakowanie. Będzie się to działo między innymi po kolizjach lub wypadkach, gdzie znaki zostają ścięte. Wtedy warto odwiedzić choćby sklep drogowy w Krakowie, gdzie będziemy mogli zaopatrzyć się w różne rodzaje znaków, także te które będziemy wykorzystywać na drogach o ruchu przyspieszonym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Jak wpasować designerskie meble do sali konferencyjnej?
Jak wpasować designerskie meble do sali konferencyjnej?
Sala konferencyjna to miejsce reprezentacyjne, w którym często podejmujemy gości firmy. Dobrze, aby to mieszczenie stanowiło prawdziwą wizytówkę prowadzonej przez […]
Ostatnie wpisy