Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze maszyny do szycia?

W Polsce nie brakuje osób, które zawodowo lub amatorsko zajmują się krawiectwem, czyli tworzeniem i przerabianiem rozmaitych ubrań. Jednym z podstawowych narzędzi niezbędnych w ich pracy jest maszyna do szycia. Powinna ona posiadać konkretne parametry użytkowe, tak aby poszczególne czynności były wykonywane sprawnie oraz wystarczająco szybko. Na początek nie zaleca się wybierania zbyt drogiego i zaawansowanego technologicznie modelu, bo mogą się pojawić trudności z opanowaniem obsługi.

Wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji 

Na rynku znajdziemy maszyny do szycia mechaniczne, elektroniczne oraz komputerowe. Współcześnie warto postawić zwłaszcza na te dwa ostatnie modele, ponieważ gwarantują mnóstwo przydatnych funkcji. Podstawą jest oczywiście wytrzymała obudowa oraz duża liczba dostępnych ściegów (prosty, zygzakowaty, itp.) – łącznie z możliwością łatwej regulacji ich długości i szerokości, co pozwala na perfekcyjne dostosowanie wyglądu do własnych potrzeb bądź konkretnego projektu. Inne pożądane udogodnienie to chwytacz rotacyjny, dzięki któremu praca na urządzeniu jest bardzo cicha, a przez to optymalnie komfortowa. Oto pozostałe wartościowe funkcje:

– spora liczba tzw. ząbków transportujących – odpowiadają za płynne przesuwanie się tkaniny oraz precyzję szwów,

– różnorodne stopki – m.in. do wszywania zamków i gumek,

– regulacja prędkości szycia i docisku stopki głównej,

– pozycjonowanie igły,

– automatyczne zakończenie wszelkich ściegów,

– cerowanie i pikowanie,

– obszywanie dziurek na guziki,

– overlock – zaawansowana funkcja zapewniająca brak postrzępionych brzegów i ograniczenie do minimum ryzyka prucia się ubrania w trakcie noszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery × 5 =