Dotychczasowe, tradycyjne sposoby pozyskiwania energii oparte są na nieodnawialnych paliwach. Pomału źródła te zaczynają się jednak wyczerpywać, a przetwarzanie ich wiąże się z dużym zanieczyszczeniem powietrza oraz produkcją gazów cieplarnianych. Ma to negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz przyczynia się do zwiększania średniej temperatury rocznej występującej na planecie. Dlatego też od jakiegoś już czasu opracowywane i wdrażane są nowoczesne metody wytwarzania energii oparte na odnawialnych źródłach. Zyskują one na popularności, a poprzez wprowadzane regulacje prawne stają się wręcz niemalże obowiązkowe, szczególnie w budynkach powstających od tego roku. Co zatem wykorzystuje się zamiast paliw?
Dzięki zastosowaniu specjalnych paneli można energię słoneczną przekształcić w prąd elektryczny, który da się wykorzystać do zasilania urządzeń domowych. Taka przydomowa elektrownia pozwala znacząco obniżyć rachunki. Programy rządowe dofinansowują technologie, takie jak fotowoltaika Gliwice są miastem, w którym właściciele uzyskują takie wsparcie. Podobnie jest w całej Polsce.
Innym przykładem nowoczesnych elektrowni są te wiatrowe. Specjalne turbiny podobnie jak panele słoneczne montuje się na dachach lub na ziemi. Są one szczególnie popularne w regionach, gdzie wiatry są silne i wieją z dużą częstotliwością. W przypadku ich braku nie ma bowiem sposobności uzyskania energii.
Dzięki temu, że jądro planety jest gorące, zarówno grunt, jak i wody podziemne posiadają stałą, dodatnią temperaturę. Można więc powiedzieć, że w ziemi zgromadzona jest duża ilość energii. Da się ją wykorzystać do ogrzewania budynku, ale także produkcji prądu elektrycznego.