Rodzaje gniazdek elektrycznych

Gniazdko elektryczne, powszechnie zwane kontaktem, służy przede wszystkim do podłączenia do instalacji wszelkich odbiorników energii elektrycznej, takich jak pralka, lodówka, komputer, telefon, telewizor czy odkurzacz. Element ten dobiera się zawsze z uwzględnieniem funkcji, jaką ma pełnić, a także pomieszczenia, w którym ma zostać zamontowany. Wszystkie najpopularniejsze rodzaje gniazdek posiada w swojej ofercie sklep internetowy elektromarketania.pl. Zostaną one wymienione i pokrótce opisane w kolejnym akapicie. 

Elementy niezbędne w każdym domu i mieszkaniu 

Podstawowy podział każe wyróżniać gniazdka elektryczne typu E oraz F. Te pierwsze są stosowane w instalacjach trójfazowych i składają się z dwóch otworów przeznaczonych na przewód fazowy oraz neutralny, a także jednego bolca zlokalizowanego między nimi (kompatybilnego z przewodem uziemiającym). Tego rodzaju rozwiązania są spotykane zwłaszcza w Polsce, Francji czy na Słowacji.

Z kolei gniazdka typu F posiadają styk ochronny boczny, a połączenie przewodu gwarantują tutaj dwa zestyki umieszczone w ściankach znajdujących się po bokach. Takie elementy są charakterystyczne dla Niemiec, Holandii czy Chorwacji. Ze względu na sposób montażu wyróżniamy natomiast modele natynkowe (nie wymagają kucia ścian) i podtynkowe (instalowane w specyficznej puszce). Na rynku znajdziemy też gniazdka niestandardowe, takie jak: 

– z klapką – umieszczone w bardzo szczelnej obudowie i przeznaczone do wnętrz zawilgoconych

– z wyrzutnikiem wtyczki – element ten w znacznym stopniu ułatwia jej wyjmowanie i zabezpiecza konstrukcję przed wyrwaniem ze ściany 

– z ogranicznikiem przepięć – do podłączenia wyjątkowo wrażliwych urządzeń

– z wyłącznikiem różnicowoprądowym – o zwiększonym poziomie bezpieczeństwa 

– z kluczem i portem USB

– specjalne – np. gniazdka antenowe, telefoniczne oraz głośnikowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden + 5 =