Wykorzystanie robotów spawalniczych

Wykorzystanie robotów spawalniczych
sposob-na
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Roboty są chętnie wykorzystywane na stanowiskach spawalniczych. Wykonywanie spawów jest bardzo wymagającym zadaniem, trudnym w realizacji oraz brudzącym, a także naruszającym pracowników na potencjalne szkody. Dlatego coraz częściej spawanie przemysłowe powierzane jest dedykowanym do tego robotom.

Spawanie za pomocą robotów przemysłowych 

Typowy robot spawalniczy przemysłowy jest w stanie zastąpić w wielu sytuacjach pracowników fizycznych. W przypadku tych ostatnich, wykonywane spawania ręczne odznaczają się mniejszą efektywnością, na poziomie 28% jarzenia łuku, w porównaniu do spawów robotów. Problemem są także powstające w trakcie szkodliwe gazy, którymi nie należy się wentylować oraz wysokie temperatury i obciążenia mechaniczne, które w przypadku pracowników ludzkich mogą stanowić poważne zagrożenie. 

Wykorzystanie robotów w spawaniu pozwala zwiększyć wydajność łuku do nawet 70%. Jeden robot może zastąpić nawet 3 osobnych pracowników fizycznych wykonujących spawy. Roboty odznaczają się także większą precyzją pracy, dochodzącą do nawet 0,02 mm. Nadają się doskonale do wykonywania spawów powtarzalnych o przewidywalnym przebiegu. 

Robot spawalniczy może wykorzystywać różne techniki spawania. Najczęściej są to metody punktowe, łukowe, spawanie plazmowe, TIG, MIG, spawanie laserowe oraz spawanie ultradźwiękowe. 

Zaletą robotów spawalniczych jest możliwość ich swobodnego programowania zgodnie z potrzebami Twojej firmy oraz powierzonymi im obowiązkami. Możesz dostosować pracę robota do przebiegu cyklu produkcyjnego w Twoim przedsiębiorstwie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Płyty meblowe – z czego warto wykonać meble?
Płyty meblowe – z czego warto wykonać meble?
W naszych czasach płyty meblowe należą do bardzo popularnych materiałów, z których wytwarza się różnorakie meble. Szczególnie często wykorzystuje się […]
Ostatnie wpisy