Tachografy to urządzenia pomiarowe, które służą do rejestrowania każdego działania pojazdu, a także kierowcy. Odnotowują one nie tylko ilość przebytych kilometrów, lecz również takie szczegółowe informacje jak m.in. czas prowadzenia auta, pauzy i prędkość chwilową. W samochodach znajdziemy je w wersjach analogowych i cyfrowych. Czy każdy kierowca ma obowiązek stosowania takiego urządzenia? Czy jest ono obowiązkowe? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.
Celem tachografów jest dbałość o warunki pracy kierowców oraz zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. Dzięki nim łatwiejsze staje się rozliczenie pracodawcy z pracownikami. Służą także do minimalizowania liczby wypadków drogowych, które mogą być spowodowane przemęczeniem kierowców. Czy zatem każdy samochód służbowy powinien być wyposażony w tachograf?
Jak się okazuje, obowiązek posiadania tachografów wynika z regulacji prawnych. Mówią one o tym, że powinny być zamontowane we wszystkich pojazdach, których masa całkowita przekracza 3,5 t. Ponadto muszą znajdować się w pojazdach służących do przewozu więcej niż 9 osób. Z obowiązku tego wyłączeni są rolnicy. Nie muszą oni korzystać z tachografu w ciągnikach, pojazdach służących do odbioru mleka lub do przewozu zwierząt. Warto także wspomnieć, że wszelkie próby ingerencji w zapis urządzenia są zabronione i surowo karane. W przypadku problemów ze sprzętem warto zwrócić się o pomoc do fachowców, którymi dysponuje serwis tachografów. Próba naprawy urządzenia na własną rękę może nie być zbyt dobrym pomysłem.