Wybór kołdry – czym się kierować?

Każdy z nas wie jak bardzo komfortowy sen pod miłą w dotyku kołdrą. To kołdra decyduje o cieple w nocy, a także może zapewnić odpowiednią termoregulację. Dodatkowo kołdra wraz z pościelą tworzą ważny element dekoracyjny każdej sypialni. Na co więc zwrócić uwagę, aby wybrać kołdrę?

Do podstawowych czynników, na które powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnej kołdry są m.in. rozmiar, rodzaj wypełnienia, poszycie czy klasą cieplna. Wszystkie te aspekty mogą stanowić niezwykle ważne kryterium przed zakupem naszej kołdry.

Jeżeli chodzi o rozmiar, to kołdra powinna charakteryzować odpowiednią długością i szerokością w zależności od tego, czy ma być ona przeznaczona np. dla jednej osoby lub pary, a oprócz tego powinniśmy uwzględnić rozmiar naszego łóżka. Przykładem wymiarowym może być na przykład kołdra antyalergiczna 140×200 centymetrów.

No właśnie, antyalergiczne działanie kołdry to także pozytywny i determinujący wybór czynnik. Rodzaj wypełnienia możemy podzielić na puchowe, pierze, wełniane, jedwabne, czy poliestrowe. Wypełnienie puchowe znakomicie grzeje podczas snu, jednocześnie skutecznie odprowadza pot i wilgoć. Pierze zaś są nieco cięższe oraz mają gorsze właściwości termoizolacyjne. Wełna ma natomiast miękką strukturę i jest przyjemna w dotyku.

Każdy z tych materiałów różni się i posiada różne cechy, których dostosowanie do naszych indywidualnych oczekiwań będzie miało kluczowe znaczenie przy wyborze kołdry. Poszycie kołdry decyduje z kolei w największym stopniu o naszym komforcie podczas snu, gdyż to je będziemy odczuwać na naszej skórze. Warto wybierać te z naturalnych materiałów, aby odznaczały się delikatnością jak np. bawełniane. Klasa cieplna ma zaś związek z porą roku, podczas której kołdra ma być użytkowana. Wyróżniamy zatem kołdry letnie, zimowe oraz całoroczne, a oprócz tego ze względu na wagę i możliwości izolacyjne również ultralekkie i podwójne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzynaście − dwa =