Zabezpieczenia stosowane w ciemnych pomieszczeniach

Zabezpieczenia stosowane w ciemnych pomieszczeniach
sposob-na
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Hale produkcyjne i przestrzenie magazynowe to miejsca w których o wypadek nie trudno. Ważne jest, by zastosować odpowiednie środki zabezpieczające, które korzystnie wpłyną na bezpieczeństwo osób w nich przebywających. W tym celu stosowane są znaki i taśmy ostrzegawcze, informujące o miejscach wymagających szczególnej uwagi. Przestrzenie takie często nie są zbyt dobrze oświetlone, dlatego należy w ich wyposażeniu pamiętać także o elementach takich jak np. naklejka odblaskowa informująca o drodze ewakuacyjnej. Sposobów radzenia sobie z ograniczoną widocznością jest na szczęście więcej.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo w słabo oświetlonych pomieszczeniach?

Podstawowym narzędziem stosowanym w ciemnych pomieszczeniach są taśmy ostrzegawcze. Niskie stropy, wysokie stopnie, progi czy słupki można wyróżnić np. taśmą odblaskową samoprzylepną czerwoną. Dzięki niej możemy zwrócić uwagę na miejsca, które potencjalnie mogą być niebezpieczne, zmniejszając ryzyko wypadku. Najczęściej stosowane są one na ścianach i podłogach pomieszczeń, a także na krawędziach budynków, czy w terenie zewnętrznym. Na rynku dostępne są taśmy odblaskowe jedno i dwukolorowe oraz taśmy antypoślizgowe.

Ciekawym rozwiązaniem są też taśmy fotoluminescencyjne i fluorescencyjne. Pierwsze absorbują sztuczne lub naturalne światło, dzięki czemu są doskonale widoczne w ciemności. Drugie świecą w ultrafiolecie i występuje w kilku wariantach kolorystycznych. Mają one szerokie zastosowanie m.in. w budynkach do oznaczania ciągów komunikacyjnych. Trzeba pamiętać, że dla właściwego działania taśmy fluorescencyjnej w ciemności potrzebne jest światło ultrafioletowe. 

W ciemnych pomieszczeniach warto też zastosować farby odblaskowe oraz fluorescencyjne. W warunkach niedostatecznej widoczności skutecznie zabezpieczają one np. drogi ewakuacyjne. Przy niewielkim natężeniu światła są one doskonale widoczne. Dzięki temu zwracają uwagę na niebezpieczne miejsca, zmniejszając ryzyko wypadku. Bezpieczeństwo w słabo oświetlonych pomieszczeniach zwiększa także wyposażenie ich w elementy zabezpieczające, zawierające odblaskowe fragmenty. Są to m.in. gumowe narożniki oraz antypoślizgowe krawędzie schodów i płyty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Zdjęcia na porcelanie – efektowny pomysł na upamiętnienie bliskich
Zdjęcia na porcelanie – efektowny pomysł na upamiętnienie bliskich
Od jakiegoś czasu w branży pogrzebowej dużą popularnością cieszy się fotoceramika nagrobkowa. Obejmuje ona obrazy i portrety wykonane na porcelanowych […]
Ostatnie wpisy