Chelaty – najważniejsze zastosowania tych związków chemicznych

Chelaty – najważniejsze zastosowania tych związków chemicznych
sposob-na
Człowiek i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Chelaty to cząsteczki zawierające centralny jon metalu, który jest połączony z kilkoma organicznymi ligandami. Ich zastosowanie w ogrodnictwie wzrosło w ostatnich latach, ponieważ są one coraz częściej stosowane jako nawozy chelatowe. Ludzie przy ich użyciu zwalczają choroby, szkodniki i inne zaburzenia roślin. Są one często stosowane też w suplementach diety i innych produktach, ale mają również wiele zastosowań w świecie nauki. Na przykład mogą być używane do wykrywania metali ciężkich w próbkach biologicznych, takich jak krew i mocz.

Chelaty są stosowane w leczeniu różnych schorzeń, w tym:

Anemia z niedoboru żelaza

Żelazo jest niezbędną częścią hemoglobiny, składnika czerwonych krwinek przenoszącego tlen. Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości żelaza poprzez dietę lub jeśli masz stan, który powoduje utratę żelaza przez organizm, taki jak krwawienie z przewodu pokarmowego lub ciąża, jesteś zagrożony niedokrwistością z niedoboru żelaza. Anemia charakteryzuje się zmęczeniem i osłabieniem z powodu braku tlenu we krwi.

Zatrucie ołowiem

Ołów można znaleźć w odpryskach farby, rurach instalacyjnych i oparach benzyny. Dzieci są szczególnie narażone, ponieważ często wkładają do ust przedmioty zawierające ołów i nie wiedzą, że mogą one być szkodliwe. Terapia chelatowa może być stosowana w celu usunięcia ołowiu z krwi, aby nie gromadził się on w tkankach miękkich organizmu, gdzie z czasem może spowodować trwałe uszkodzenia. Chelatory wiążą się z cząsteczkami ołowiu i wypłukują je z organizmu poprzez wydalanie z moczem lub stolcem w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia leczenia.

Chelatory są również stosowane do usuwania innych metali ciężkich, takich jak rtęć i arsen. Te toksyczne elementy mogą z czasem gromadzić się w organizmie i powodować poważne szkody.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozmiarach opon
Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozmiarach opon
Gdy zabieramy się do dobierania opon letnich do naszego samochodu, istotna jest wiedza na temat ich rozmiarów. Bez niej podejmujemy […]
Ostatnie wpisy