Do jakich celów wykorzystuje się współczesne pompy?

Do jakich celów wykorzystuje się współczesne pompy?
sposob-na
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Pompy przemysłowe są niezbędnym wyposażeniem w praktycznie każdej linii produkcyjnej, głównie za sprawą ich bardzo skonkretyzowanego działania. Są przeznaczone do pompowania materiałów, w tym cieczy lub produktów stałych o konkretnym wymiarze, które należy przetransportować do innego zasobnika lub wprost na produkowaną rzecz. Należy przy tym pamiętać, że pompy są teraz bardzo zaawansowane technicznie i perfekcyjnie wykonują swoją pracę przez wiele lat po instalacji, nie są także podatne na występowanie kosztownych awarii.

Jak działają pompy?

Pompy przemysłowe występują w wielu wariantach, które znacznie się od siebie różnią. Wszystkie konkretne formy są przeznaczone jedynie do danego rodzaju pracy i raczej stosuje się je w jednej aplikacji. Dla przykładu pompy spożywcze są wykorzystywane głównie w tej gałęzi przemysłu, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je także w innych instalacjach wymagających stuprocentowej higieny pracy. Może to być przemysł farmaceutyczny czy kosmetyczny.

Każda pompa różni się także sposobem wykonywania pracy. Dla przykładu pompy odśrodkowe należą do najpopularniejszych również za sprawą prostoty budowy. Tłoczony materiał w ich przypadku jest transportowany dzięki sile odśrodkowej, dlatego są bardzo uniwersalne i używane w zasadzie w każdej gałęzi przemysłu. Nieco inaczej jest z pompami magnetycznymi. W ich przypadku najistotniejszy jest fakt, iż wirnik jest wprawiany w ruch dzięki indukcji magnetycznej, dzięki czemu w budowie nie występuje połączenia między silnikiem a korpusem. A to z kolei zmniejsza ryzyko wycieków.

Rodzajów pomp jest jednak znacznie więcej i wszystkie pełnią konkretną funkcję. Co to oznacza? Że w każdej gałęzi przemysłu wybiera się pompę, która sprawdzi się do tłoczenia jednego, głównego medium. Dlatego właśnie warto bardzo dokładnie przemyśleć ten krok. Tłoczone ciecze lub ciała stałe różnią się masą, poziomem lepkości, temperaturą, a także ich wpływem na środowisko. Zły wybór pompy zazwyczaj skutkuje niewydajną, niebezpieczną i nieefektywną pracą, a przy tym dużą stratą materiału.

Pompy jako element spożywczej linii produkcyjnej

Pompy przemysłowe wykorzystuje się między innymi w produkcji pożywienia jako środek do transportowania różnego rodzaju cieczy czy produktów stałych. Urządzenia należą do najbardziej higienicznych na rynku, gdyż ich nadrzędnym celem jest praca w bezpośrednim kontakcie z żywnością, dlatego muszą być wykonane z najbardziej higienicznego materiału na rynku. Wykorzystuje się w tym celu głównie stal kwasową. Równie istotne jest mycie pomp spożywczych, co można zrealizować na dwa sposoby. Jedne z nich są przeznaczone do mycia ręcznego po uprzednim demontażu przez wykwalifikowaną osobę, a inne do stworzenia instalacji CIP – Cleaning in Place. Wiele firm wykorzystuje także działanie dozownika celkowego, który ma zadanie dozować odpowiednie ilości pyłu lub proszku, takiego jak sól, sproszkowane mleko, cukier lub mąka.

Pompy spożywcze wykorzystuje się np. w podawaniu ketchupu, majonezu lub sosów, a także do ich bezpośredniej produkcji. Na wielu liniach produkcyjnych wykorzystuje się je również do transportowania produktów mleczarskich, takich jak mleko, jaja, kefir, śmietana czy też jogurt. Najpopularniejszym rodzajem pomp, wykorzystywanych w tym celu, są pompy 2-śrubowe wrzecionowe, dostępne w asortymencie tegoż dostawcy: https://www.pompy-polska.pl/pompy-2-srubowe-wrzecionowe.

Pompy do przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego

Co ciekawe, pompy przeznaczone do przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego charakteryzują się dokładnie tymi samymi cechami, co pompy spożywcze i w zasadzie są między sobą wymienne. Służą między innymi do produkcji kremów, żeli, lekarstw płynnych czy też suplementów i innych podobnych produktów. Z powodzeniem wykorzystuje się je także w produkcji szamponów, żeli pod prysznic czy płynnych mydeł i dodatków do kąpieli.

Pompy do żrących substancji

Pompy z powodzeniem wykorzystuje się także w wielu innych gałęziach przemysłu, między innymi w takich, które polegają na tłoczeniu cieczy o silnie żrącym odczynie. Znajdą zastosowanie np. podczas pompowania kwasów, ścieków, wody morskiej i słonej, a także przy materiałach ściernych, które bardzo szybko zużywają powierzchnię nieprzystosowanych do tego celu pomp. Właśnie dlatego w większości przypadków jako materiał główny wykorzystuje się tworzywa takie jak PP, PVDF, PEHD czy PVC, gdyż doskonale znoszą kontakt z silnie żrącymi substancjami.

W przemyśle petrochemicznym lub chemicznym najczęściej stosuje się pompy hermetyczne. Ich głównym celem jest transportowanie najbardziej żrących, łatwopalnych, wybuchowych i skrajnie toksycznych płynów, które dzięki szczelnie zamkniętej konstrukcji silnika i pompy, nie są podatne na powstawanie niebezpiecznych w skutkach wycieków.

Pompy w innych gałęziach przemysłu

Pompy znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba tłoczenia płynów lub produktów stałych o precyzyjnie określonej wielkości. Są zatem obecne na większości linii produkcyjnych, którym zależy na szybkim wykonaniu konkretnej pracy o bardzo dużej wydajności. Większość pomp charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością, która znacznie przyspiesza proces produkcji i wytwórstwa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Salon połączony z jadalnią – jak go urządzić?
Salon połączony z jadalnią – jak go urządzić?
Nasze domostwa stale przechodzą ewolucję. Podczas planowania architektury teraźniejszych mieszkań coraz częściej rekomendowane jest połączenie salonu z jadalnią. Takie rozwiązanie […]
Ostatnie wpisy