Jak współcześnie ociepla się domy?

Jak współcześnie ociepla się domy?
sposob-na
Mieszkanie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W naszej strefie klimatycznej niezbędna jest termoizolacja domów jednorodzinnych. Dobrze ocieplony budynek to bowiem gwarancja optymalnego komfortu w okresie zimowym, mniejszych wydatków na rachunki oraz ograniczonej ilości dwutlenku węgla trafiającego bezpośrednio do atmosfery. Obecnie stawia się przede wszystkim na energooszczędne materiały izolacyjne. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza ocieplanie pianką pur, która jest stosunkowo tania, a jednocześnie wyróżnia się dobrym współczynnikiem ciepła.

Styropian powoli odchodzi do lamusa

Do niedawna głównym materiałem wykorzystywanym do ocieplania domów jednorodzinnych był styropian, ceniony ze względu na niską cenę i wystarczającą skuteczność. Nadawał się on przede wszystkim do izolowania ścian wewnętrznych i zewnętrznych czy poddaszy. Współcześnie jednak coraz częściej zastępuje się go wełną mineralną albo pianką poliuretanową – oba te produkty zapewniają bowiem wyższą precyzję uszczelniania, a także lepszą dźwiękochłonność i odporność na ogień. Nie ma jednak róży bez kolców, ponieważ jednocześnie są nieco droższe i trudniejsze w obróbce (docinaniu, szlifowaniu itp.).

Niezależnie od rodzaju materiału, zawsze trzeba zweryfikować, czy posiada on odpowiedni certyfikat jakości, do izolowania jakich części domu jest w szczególności przeznaczony i jaki ma współczynników przewodzenia ciepła (lambda). Dodajmy, że od jakiegoś czasu prawdziwym hitem jest tzw. ciepły parapet, czyli element podokienny wykonany z twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS. W znacznym stopniu zwiększa on izolacyjność okien, co gwarantuje jeszcze wyższy komfort cieplny w budynku. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Jak zorganizować udane przyjęcie?
Jak zorganizować udane przyjęcie?
Raz na jakiś czas każdy z nas bierze udział w spotkaniu firmowym lub przyjęciu rodzinnym. My też czasami jesteśmy zobowiązani […]
Ostatnie wpisy